English version
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ

5.1. AZ OPERATÍV PROGRAM VÉGREHAJTÁSA : MENEDZSMENT

5.2. MONITORING ÉS ÉRTÉKELÉS

5.3. PÉNZÜGYI IRÁNYÍTÁS ÉS ELLENŐRZÉS

5.4. INFORMÁCIÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG BIZTOSÍTÁSA

5.5. HORIZONTÁLIS ELVEK ? KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG ÉS ESÉLYEGYENLŐSÉG

5.6. AZ ELEKTRONIKUS ADATKÖZLÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK A BIZOTTSÁG ÉS A TAGÁLLAM KÖZÖTT

6. PÉNZÜGYI KERETEK

7. AZ ÉAOP PARTNERSÉGI EGYEZTETÉSE

8. AZ ÉAOP ÉRTÉKELÉSE

Az EAOP -hoz csatolt MELLÉKLETEK

VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ | 5.1. AZ OPERATÍV PROGRAM VÉGREHAJTÁSA : MENEDZSMENT | 5.2. MONITORING ÉS ÉRTÉKELÉS | 5.3. PÉNZÜGYI IRÁNYÍTÁS ÉS ELLENŐRZÉS | 5.4. INFORMÁCIÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG BIZTOSÍTÁSA | 5.5. HORIZONTÁLIS ELVEK ? KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG ÉS ESÉLYEGYENLŐSÉG | 5.6. AZ ELEKTRONIKUS ADATKÖZLÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK A BIZOTTSÁG ÉS A TAGÁLLAM KÖZÖTT | 6. PÉNZÜGYI KERETEK | 7. AZ ÉAOP PARTNERSÉGI EGYEZTETÉSE | 8. AZ ÉAOP ÉRTÉKELÉSE | Az EAOP -hoz csatolt MELLÉKLETEK  

6. PÉNZÜGYI KERETEK
Az Európai Unió 2007-2013 közötti költségvetésében a Magyarország számára fejlesztéspolitikai célok megvalósítására elfogadott keretösszeg 22.395 millió euró (2004-es árak). Az ÚMFT forrásallokációjának kialakításakor az EU Lisszaboni Stratégiájának teljesítése, a növekedés és foglalkoztatás célkitűzések elérése kiemelten fontos szempont. További fontos szempont az Észak-alföldi régió számára az Észak-alföldi régió Stratégiai Programjában meghatározott célszerkezet megvalósítása, és annak indikatív forrásigényeinek, az egyes beavatkozási területek közötti forrásarányainak figyelembevétele.

6.1. A FORRÁSALLOKÁCIÓ-ARÁNYSZÁM MEGÁLLAPÍTÁSÁNAK ÁLTALÁNOS SZEMPONTJAI

A források elosztásakor az alábbi általános és régió-specifikus területfejlesztési szempontokat vettük figyelembe:

  • A fejlesztések hatékonysága, a régió versenyképességének valódi javítása megköveteli a rendelkezésre álló belső és külső fejlesztési források, a régió adottságainak leginkább megfelelő, versenyképes területekre történő koncentrációját.
  • Kiemelt fontossággal vettük figyelembe a térség külső környezetét; ezen belül az Európai Unió és Magyarország regionális és egyéb ágazati politikáinak irányait, átfogó célkitűzéseit. Tekintettel voltunk a globalizálódó világban érvényesülő társadalmi-gazdasági folyamatokra és az általuk támasztott kihívásokra.
  • Hangsúlyt fektettünk a régió területi és ágazati sajátosságainak forrásallokációban történő érvényesítésére. A különböző adottságú térségek számára specializált fejlesztési mixek összeállítására törekedtünk. Az egyes intézkedések súlyozásánál figyelembe vettük azok lehetséges területi kihatásait is.
  • Célként kezeltük a jelenlegi versenyképtelen ágazati és területi struktúrák meghaladását segítő, szerkezetváltást képviselő intézkedések hangsúlyosabb érvényesítését a források allokációjában. A versenyképességi pozíció erősítése minden célágazat és célterület esetében szempontként jelent meg.
  • Természetesen az egyes összegek meghatározásánál tekintettel kellett lennünk az intézkedések keretében megfogalmazott támogatható tevékenységek számára, jellegére és költségvonzatára is.
  • A partnerség elvét érvényesítő, alulról építkező fejlesztési programok nem hagyhatják figyelmen kívül az adott térségben korábban megfogalmazott fejlesztési ötleteket. Ezt a nézőpontot érvényesítve építünk az allokáció meghatározásánál az elmúlt években a régióban megfogalmazott projektekre, azok ágazati és területi megoszlására.
  • Végül nem hagyható figyelmen kívül, hogy az ÉAOP tartalma a régió stratégiai programjában megjelölt fejlesztések integráns részét képezi. Mivel a stratégiában kerek egészet alkotó tartalmi elemek ágazati operatív programok és regionális operatív programok közötti megoszlása tématerületenként változó – vannak például olyan fejlesztési területek, amelyek teljes mértékben a regionális operatív programokhoz kötődnek – indokolhatónak véljük a program költségvetésében mutatkozó esetleges ágazati és területi aránytalanságokat.

 

6.2. PÉNZÜGYI TÁBLA

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervet 2006. október 25-én fogadta el a Magyar Kormány. Az ÚMFT az Észak-Alföldi Operatív Programra az alábbi forráskeretet határozza meg a 2007-2013. időszakra:

Az operatív program hivatkozási (CCI) száma: 2007HU161PO009

  töltse le innen a pénzügyi táblákat!  EAOP_penzugyi_tabla.doc