English version
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ

5.1. AZ OPERATÍV PROGRAM VÉGREHAJTÁSA : MENEDZSMENT

5.2. MONITORING ÉS ÉRTÉKELÉS

5.3. PÉNZÜGYI IRÁNYÍTÁS ÉS ELLENŐRZÉS

5.4. INFORMÁCIÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG BIZTOSÍTÁSA

5.5. HORIZONTÁLIS ELVEK ? KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG ÉS ESÉLYEGYENLŐSÉG

5.6. AZ ELEKTRONIKUS ADATKÖZLÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK A BIZOTTSÁG ÉS A TAGÁLLAM KÖZÖTT

6. PÉNZÜGYI KERETEK

7. AZ ÉAOP PARTNERSÉGI EGYEZTETÉSE

8. AZ ÉAOP ÉRTÉKELÉSE

Az EAOP -hoz csatolt MELLÉKLETEK

VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ | 5.1. AZ OPERATÍV PROGRAM VÉGREHAJTÁSA : MENEDZSMENT | 5.2. MONITORING ÉS ÉRTÉKELÉS | 5.3. PÉNZÜGYI IRÁNYÍTÁS ÉS ELLENŐRZÉS | 5.4. INFORMÁCIÓ ÉS NYILVÁNOSSÁG BIZTOSÍTÁSA | 5.5. HORIZONTÁLIS ELVEK ? KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG ÉS ESÉLYEGYENLŐSÉG | 5.6. AZ ELEKTRONIKUS ADATKÖZLÉSRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK A BIZOTTSÁG ÉS A TAGÁLLAM KÖZÖTT | 6. PÉNZÜGYI KERETEK | 7. AZ ÉAOP PARTNERSÉGI EGYEZTETÉSE | 8. AZ ÉAOP ÉRTÉKELÉSE | Az EAOP -hoz csatolt MELLÉKLETEK  

5.5. HORIZONTÁLIS ELVEK – KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG ÉS ESÉLYEGYENLŐSÉG

A horizontális elvek (vagyis a nemek közötti egyenlőség, a fogyatékos emberek számára akadálymentes hozzáférés biztosítása, a megkülönböztetés tilalma, a környezeti fenntarthatóság és a partnerség elvének érvényesülése) érvényesítésére egyszerre kell ügyelni az OP keretében támogatott valamennyi projekt, illetve a lebonyolításban résztvevő intézmények tevékenységének vonatkozásában (1. dimenzió), valamint – s ez az 1. dimenzióval egyenrangú fontosságú – a kedvezményezett és a lebonyolító intézményrendszer szervezeti szintjén (2. dimenzió).
Az első dimenzió érvényesítését a projektjavaslatokra vonatkozó, a horizontális elvekre koncentráló értékelési szempontok, valamint a projekttámogatási, monitoring és ellenőrzési funkciók specializáltsága biztosítja. Ezért a horizontális elvek érvényesítése érdekében azok a fejlesztések támogathatók, amelyek elérnek egy minimális környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatósági szintet (minimális fenntarthatósági követelmény), illetve azt meghaladóan megfelelnek a fenntarthatósági kritériumoknak. A pontos elvárásokat az operatív program akciótervében kell rögzíteni. A minimális fenntarthatósági követelmény érvényesítését rendszeres időközönként értékelni kell a transzparencia és a partnerségi követelmények figyelembevételével.

A második dimenzió a kedvezményezett esetében szintén a pályázaton keresztül erősíthető (elsősorban a pályázatba, majd a támogatási szerződésbe foglalt önkéntes intézkedésekkel, melyek a pályázat elbírálása során többletpontot jelenthetnek); a lebonyolító intézmények szintjén pedig a pozitív államigazgatási eljárások alkalmazásának megerősítése, illetve az ilyen irányú kötelezettségek közreműködő szervezettekkel kötött megbízási – együttműködési – közhasznúsági szerződésekbe való foglalása révén biztosítható.
Az OP végrehajtásában résztvevő intézmények esélyegyenlőséggel és fenntarthatósággal kapcsolatos feladatait és kötelezettségeit a működési kézikönyvek tartalmazzák majd; az elvégzendő tevékenységek kivitelezését központilag koordinálják, az egyes intézmények horizontális politikáért felelős munkatársainak aktív közreműködésével.
A partnerség elve általános szempontjának a végrehajtás minden szintjén érvényesülnie kell. Ezen elv figyelembevételével kerül felállításra a végrehajtás felügyeletének két legfontosabb szerve a Nemzeti Fejlesztési Tanács és a monitoring bizottságok, továbbá ezen elv szerint kerülnek kialakításra, egyeztetésre az akciótervek, valamint az elvet a projektgenerálás és végrehajtás folyamatában is érvényesíteni kell. A végrehajtás egyes szereplőinek partnerséggel kapcsolatos feladatait részletesen a működési kézikönyvek tartalmazzák.