English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Bereg-Tiszahát: Megszűnik a röghözkötöttség

A 2001-es tiszai árvizet követő újjáépítés óta csaknem négyezer ember él a Beregben és a Tiszaháton röghözkötöttként. Az újjépítések során a károsultakkal – az 1033/2001. (IV.12.) kormányhatározatnak köszönhetően - egyebek mellett lakásvásárlási támogatási szerződéseket kötöttek. A szerződések biztosítékaként a magyar állam javára elidegenítési és terhelési tilalmat, illetve 15 évre jelzálogjogot jegyeztek be a házakra.
Ez az intézkedés 996 lakást, s mintegy 4 ezer embert érint a sokat szenvedett térségben. A házak közül 713 újonnan épített, 233 vásárolt, 60 pedig nagy értékű, helyreállított épület. A bejegyzett jelzálogjog a Beregben és a Tiszaháton eladhatatlanná tette az ingatlanokat, az ingatlanpiac be is szűkült.
Az emberek tehetetlenségükben panaszáradatot zúdítottak Gazda Lászlóra, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnökére, aki képviselőtársával, Kapolyi Lászlóval még a múlt év végén levélben fordult a miniszterelnökhöz. Arra kérték Gyurcsány Ferencet, hogy a kormány ismételten foglalkozzon a tiszai árvízkárok helyreállítását és az újjáépítést követően kialakult gondokkal, melyek tovább nehezítik a természeti csapás sújtotta családok életét, jövőjét. A levélben javasolták, a kormány teremtse meg annak lehetőségét, hogy a helyreállítás és újjáépítés során az ingatlanokra bejegyzett jelzálogjogot a nyilvántartásból töröljék.
Gazda László november 8-ai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az illetékes főhatóságok (a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a  Pénzügyminisztérium, a Földművelésügyi-és Vidékfejlesztési Minisztérium) szakértői a kezdeményezés alapján többször egyeztettek a kérdésben. Arra a megállapításra jutottak, hogy az államháztartási törvényben foglaltak szerint a jelzálogjogról az állam kormányrendeletben nem (bár ez lenne az egyszerűbb megoldás), csak törvényben mondhat le. Ezért törvényalkotásra van szükség, ami hosszadalmasabb folyamat.
Azt javasolták, hogy a 2006. évi költségvetési törvényben rendelkezzen az Országgyűlés a jelzálogjog törléséről. Ezzel megnyílik a lehetőség arra, hogy a költségvetési törvény hatályba lépésének napján (jövő év január elsején) valamennyi érintett lakásról lekerüljön a jelzálogjog.
Gazda László sajtótájékoztatóján megigérte, külön figyelmet fordít arra, hogy az említett törvénybe ez a paragrafus bekerüljön. Reményét fejezte ki továbbá, hogy megyénk valamennyi képviselője – párthovatartozásra tekintet nélkül – támogatni fogja a jó szándékú, a törvényességet és a méltányosságot összehangoló javaslatot. 

 

 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)