English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Kistérségi összefogással: foglalkoztatástól szociális gondoskodásig

Még vannak, akik jól emlékeznek azokra az időkre, amikor Baktalórántháza járási székhely volt. Ez a közigazgatási rendszer 1978-ban megszűnt, a település elveszítette körzeti központ jellegét. A kistérségek létrejöttével azonban ismét lehetőség nyílt arra, hogy a város visszaszerezze régi rangját. Erre különösen alkalmassá teszi földrajzi fekvése, hiszen Szabolcs-Szatmár-Bereg középpontjában helyezkedik el.


– A baktalórántházi kistérség 19 település szövetségével alakult meg. Területe 90 százalékban a hajdani járásra terjed ki. Nagy öröm számunkra, hogy valamennyi településen megértették és elfogadták: a továbblépés és a boldogulás egyetlen lehetősége, ha közös erővel próbálunk haladni – sorolja Tóth Pál Baktalórántháza polgármestere.


Ennek az előnyei már most érzékelhetőek.
Amit látni kell: a különböző támogatások odaítélésénél előnyben részesítik azokat a pályázatokat, amelyeket több település közösen készít. Így ért célba a közmunka programra benyújtott pályázat, ami a kistérség egyik nagy sikere.


Megyei szinten is elismert a hétvégi és éjszakai orvosi ügyelet, ami április 1-jétől működik a városi egészségügyi központban. Többnyire nyíregyházi kórházi orvosok tartanak szolgálatot, de csatlakozhatnak az érintett települések háziorvosai is. Az ügyelet tíz  településre terjed ki és mintegy 25 ezer embert érint.


– Október elején ügyeleti autóval gyarapodtunk, amit szintén pályázattal sikerült megvásárolni. Szükség esetén ezzel megy házhoz hívásra az orvos. Az eddigi tapasztalatok szerint egy ügyelet alatt átlagosan 60 kilométert fut a gépkocsi.
Az együttműködés jobb eredményekkel kecsegtet a szociális ellátásban is. Összefogással  sikeresebben működhet a házi segítségnyújtás és a házigondozás.


A támogató szolgálat baktai autóját Petró István gondjaira bízták

 

– Újdonság a támogató szolgálat, ami a mozgáskorlátozott illetve a más fogyatékkal élő emberek életminőségét hivatott javítani. Ez Baktalórántháza gesztorságával három mikrokörzetben: Leveleken, Nyírmadán és Baktán jött létre.


– Szintén pályázattal  mindhárom központ részére vettünk egy-egy gépkocsit, ami a rászorulók utaztatását könnyíti meg – készüljenek akár egészségügyi kezelésre, vagy éppen  színházi előadásra.


A központi szerepkör még ennél is szélesebb körű. Hiszen kistérségi feladatokat tölt be az okmányiroda, a Városi Gyámhivatal, s ugyancsak Baktalórántházán intézhetik a környező települések lakói a műszaki építési ügyeiket. Említhetjük még a pedagógiai szakszolgálatot is, amely baktai és nyírtéti központtal oldja meg a feladatokat a körzetben.


– Mindezeknek köszönhetően azon túl, hogy erősödik a város központi szerepe, az új feladatok új álláshelyeket is jelentenek. Célunk még szélesebbre tárni a kapukat, s lehetőleg minden alkalmat kihasználni amit csak kínál a kistérségi szerepkör.


 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)