English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


,,Minden nap szeretnünk kell egymást…”

Szépen fonott kosarakból zöld futónövények omlanak alá dúsan a fejünk fölött. Még sosem jártam ilyen szobában. A ház asszonya, Bella gyöngéd érintéssel emeli meg a pletyka bókoló fürtjeit: már megint túl hosszúak. Vissza kell vágni. S hiába van már számolatlan cseréppel belőle, nem lesz szíve kidobni a hajtásokat.


– Minek is nekünk ez a nagy ház – húzza össze magán a pulóvert Koleszárné Bardi Sarolta (Bella). – Gondoltam el kéne adni, de nem engedik a gyerekek. Itt nőttek fel és nem akarnak megválni tőle.
Ennek a háznak varázsa van. Tényleg nagy, bár nem széltében terpeszkedik, hanem fölfelé nyújtózik. Amikor épült még csak két gyermeket nevelt a házaspár. S mert akkoriban a tágas, emeletes családi ház volt a divat, hát ilyet építettek ők is. Hitelre, amit aztán keservesen törlesztettek. Bella maga sem tudja hány négyzetméter, de az biztos, hogy nincs olyan kis szeglete, amihez ne kötődnének emlékek.
A zöld növények közt szárított virágok csokrai várják, hogy házi készítésű dísztárgyakat ékesítsenek velük. A lépcső korlátján fényfűzér világít: a 20 éves Márti – aki a nyíregyházi főiskolán tanul – már novemberben fölrakta, hogy karácsonyi hangulatot varázsoljon a nappaliba. A lépcső alatti beugróban az ikonok  a háziasszony munkái. Szenvedélyes festő férje bíztatására fogott ecsetet, s fest azóta is töretlen lelkesedéssel. Meg kertet művel, kézimunkázik, origamit készít, méhészkedik. Szomorúan mondja,  sok méhcsalád elpusztult, csak tíz vészelte át az atka-fertőzést. Még így is két mázsa mézet pergetett ki az idén egyedül, nagy-nagy fáradtsággal.  
A nappaliba férje egyik festménye, egy tájkép vonzza a tekintetet. Ritka kincs, mert alig néhány alkotás maradt a család birtokában.
Több kép már nem lesz.
Bella három éve özvegy.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bella és kicsi lánya Évike. A falon a háziasszony maga festette ikonjai

 

 

Boldogok voltak. Sokáig.  A sorsuk talán már azon a tavaszon eldőlt, mikor Koleszár István bekopogtatott a Bardi családhoz, hogy megkérdezze Bellát: mennyire volt nehéz a felvételi a tanító szakra. Mindkettőjüket felvették. Az évnyitón aztán Bella összeszedte minden bátorságát és megszólította a fiút...
Huszonkét évesen házasodtak össze. Hamarosan megszületett István, aki már 22 éves és Budapesten főiskolás. Aztán jött Márti, majd Lacika, ő a nyíregyházi Bánki szakközépiskolába jár. Végül Évike. A kislány szégyenlősen bújik anyjához és csak unszolásra árulja el, hogy 8 éves.


– Tanítónő vagyok, most negyedikes az osztályom. Fejlesztő osztály, ahol a cél felzárkóztatni a gyerekeket. Kis növendékeim nehéz sorsúak, sokan súlyos magatartási gondokkal. De a zene csodát tesz velük...


Bella hetente négyszer népzenei szakkört vezet. A főiskolán éneket is tanult, de csak 1991-ben kezdett komolyabban foglalkozni a zenével. Megtanult furulyázni és citerázni. Azt mondja a népi hangszerek csodálatosak: megszólaltatásukat nem lehet elfelejteni. Akkor sem, ha nem gyakorol az ember. A két fiú sokáig tanult zongorázni, de régóta nem ülnek le a hangszerhez.


– István fáradt. Sokat tanul. Ha pedig itthon van segít. A ház körüli munkákban lassan ő veszi át apja helyét.


A gyermekek örökölték szüleik tehetségét. Itt mindig készül valami, főleg karácsony táján. Drága ajándékok helyett maguk készítette apróságokkal lepik meg egymást. Évike lelkesen mutatja a díszeket: a gipszből öntött figurákat, s az apró, csillogó papírba csomagolt dobozokat. Egy egész fiók van teli velük.


– Az ünnepre édesanyámnál főzök, közben  beszélgetünk egy jót. Gazdag a menü: húsleves, törtkrumpli, rántott hal, többféle saláta. Pogácsát mindig készítek, meg gyümölcskenyeret és gesztenyés, tejszínes tortát. Nem lakunk messze édesanyámtól, itt lakik a szomszéd házban. Amíg én sütök-főzök a gyerekek odaát felöltöztetik a fát, s megterítenek. Koleszárék gyertyagyújtás után előbb kibontják az ajándékokat, s csak aztán ülnek asztalhoz. Bőkezű a Jézuska. Egy amerikai rokontól mindig jön csomag, és a keresztszülők sem szoktak megfeledkezni a családról.


– Csak nézem a családomat és bizakodom, hogy egyszer talán az én reményeim is teljesülnek. Nem vágyom sokra.  Egyszerűen szeretnék többet együtt lenni a gyermekeimmel. Utazni velük, kirándulni... Lombsátor alatt üldögélni, vízparton sétálni, körülnézni múzeumokban, nevetni, örülni. Néha arra gondolok, milyen törékeny is az élet. Szép a karácsony, de nem elég csak ekkor örülni. És hogy minden nap szeretnünk kell egymást.
 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)