English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Korányi-díj a gyógyszerésznek

Hagyomány, hogy december végén Korányi Frigyes-díjjal tüntetik ki Nagykállóban a szociális és egészségügyi területen dolgozók legjobbjait. Az idén Skórán Miklós, a Ratkó József gyógyszertár vezetője vehette át az önkormányzati elismerést.

 

A tbc elleni küzdelem élharcosa, neves belgyógyász, a szabadságharc honvédorvosa. Mindez csupán ízelítő abból a hatalmas életműből, amivel  Nagykálló híres szülötte, dr. Korányi Frigyes (1827-1913) orvosprofesszor büszkélkedhetett.  Nevéhez fűződik a magyar belgyógyászati iskola megteremtése és a tuberkulózis (gümőkór) leküzdésének megszervezése.

 

A família első ismert őse Friedrich J. (Joachim) Kornfeld (-1826) izraelita vallású bécsi bankár, aki vagyonát a Napóleon bukását követő inflációban elvesztette. Három fia, János Viktor és Sebald orvos lett.  Magyarországon telepedtek le és fényes pályát futottak be.

Sebald legidősebb fia, Korányi Frigyes báró (1827-1913) Nagykállóban született. Középiskoláit a szatmárnémeti piaristáknál végezte, majd a pesti orvosi karon tanult.
1848 tavaszán bekapcsolódott a harcokba, így a világosi fegyverletétel után csak nehezen kerülte el a fogságot. Miután orvossá avatták két évre Bécsbe került műtőnövendéknek. Itt szerezte meg sebészi és szülészmesteri képesítését.


1852-ben miután egyszer látta Ferenc Józsefet egyik rokonának azt írta hogy "a császár jóképű gyerek". Ezt a rendőrségi levélcenzúra "jóltáplált gyereknek" fordította. Ezzel az ürüggyel, felségsértés címen – valójában forradalmi múltja miatt – kitiltották Bécsből és Pestről, és Nagykállóba száműzték.

 

Otthon gyakorló orvosként apja praxisát segítette, közben megalapította a helyi kórházat. 1861. januárjában Szabolcs vármegye főorvosává választották.


Kötelezővé tette vármegyéjében a himlő elleni védőoltást, kidolgozta a megye szülésznői ellátásának tervét. Végre 1864-ben amnesztiát kapott és visszatérhetett Pestre. Ekkor szerezte meg idegkórtanból a magántanári képesítést, s a következő évben már a Rókus Kórház idegosztályának vezetője.


Az új, 1880-ra felépült belgyógyászati klinikán jött létre a modern magyar belgyógyászat egyik legjelentősebb alkotóegyüttese, a Korányi-iskola.  1884-ben tolcsvai előnévvel – Adolf fivérével együtt – nemességet kapott, majd bárói rangra emelték. 1886-1887-ben az egyetem rektora, 1891-ben a főrendiház örökös tagjává nevezték ki.


Önálló tudományos eredményei főleg a mellkasi betegségekkel kapcsolatosak. Kezdeményezésére indult meg a tuberkulózis elleni küzdelem hazánkban. Az aktív megelőző és a tényleges gyógyító munka mellett szervezte a szanatóriumi rendszert, a tüdővizsgáló rendelői hálózatot. Nevéhez fűződik az 1905-ben megnyílt Erzsébet királyné Tüdőszanatórium megterveztetése, felépíttetése és a költségek közadományokból való összegyűjtése. 


Orvosi és egészségügyi szervező tevékenysége eredményeként Korányi Frigyes már életében megkapta a legmagasabb szakmai és közéleti elismerést. 1884-ben, amikor a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjának választotta, már életművét, a magyar tudományos belgyógyászat megteremtését is értékelte. Szakmai vonatkozásban is a legmagasabb tisztségeket töltötte be. Volt egyetemi rektor és orvoskari dékán továbbá számos hazai tudományos társaság tiszteletbeli tagja.


1913. május 19-én hunyt el Budapesten. Gyászolta felesége Bónis Malvin, s négy élő gyermeke.


 

A család lakóháza – bár teljesen átalakították – ma is áll Nagykállóban. Ma Korányi Emlékház, ahol a professzor életpályáját és személyes tárgyait mutatják be, valamint az Angyal patika berendezését láthatják az érdeklődők.

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)