English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Újjászületik a Tomcsányi-kastély

Dobladozó falaival, betört ablakaival, elvadult környezetével a pusztulás jegyeit viseli magát Vásárosnamény egykori büszkesége, a Tomcsányi-kastély. Az árkádos, oszlopos tornácos, négy tornyos, sarokszobás műemléki védettségű épület a kastély-dombon magasodik, ahol a XVII. században a Lónyay-kúria állt. Itt szállt meg, s itt bocsátotta ki II. Rákóczi Ferenc, a nagyságos fejedelem 1703-ban a „naményi pátenst”, melyben hadba hívta a szabolcsi nemességet.


Lónyay László 1729-ben emeltette a barokk kastélyt, amit időközben bővítettek, átépítettek. Az eredeti homlokzat másként nézett ki, mint napjainkban. A bejárat fölött barokkos vonalú oromfal volt erkéllyel, az erkélyre nyíló ablakkal, az ajtó mindkét oldalán szintén egy-egy ablakkal. Az átépítés során az oromfalat és a tetőtéri beépítést eltüntették. A kastély alaprajza jellegzetes barokkos elrendezésű, ettől csak az épületből kiugró, később hozzáépítetett négy saroktorony (sarokszoba) tér el. A kastély homlokzatát függőleges falsávok tagolják, a nagy manzárdtető eleganciát kölcsönöz az épületnek. A belső terek részben boltozottak és helyenként még fellelhetők a mennyezetet díszítő gipszstukkók is.


Az épület helyreállítása hosszú ideje sürgető feladat, de anyagiak híján nem volt rá lehetőség. Az önkormányzat azonban nem mondott le a felújítás tervéről, ezért pályázatot nyújtott be a Regionális Fejlesztési Operatív Programhoz. A beregiek sikerrel pályáztak, s csaknem  292 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek. Ezt az összeget a város 7,5 millió forint önerővel egészíti ki.


Már eldőlt, hogy a helyreállítás után a Beregi Múzeum költözik a patinás falak közé. Itt kényelmes helye lesz a gazdag vasöntvény és öntöttvas kályha gyűjteménynek, valamint a 3500 darabos beregi keresztszemes textilkollekciónak.


Prof. Dr. Tomcsányi Pál akadémikus, a vásárosnaményi Tomcsányiak leszármazottja egymillió forintot ajánlott fel a felújítási munkálatokra. Az átadást 2007. augusztus 31-ére tervezik.

 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)