English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Ne engedd, hogy bántsanak!

Nehéz lenne megmondani mi történik egy családban, ha behúzzák maguk mögött az ajtót. Mennyien viselnek el ütéseket, megalázást, lelki terrort. Egy felmérés szerint szerte a világon minden hatodik nő szenved a családon belüli erőszaktól.


Ami zárt ajtók mögött történik – magánügy. Azt azonban egyetlen épeszű ember sem vitatja, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő, megfélemlített embereknek segíteni kell.


Ezért is fogadta el az Országgyűlés 2003. áprilisában a családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégia kialakításáról szóló  határozatot. Ebben konkrét jogalkotási feladatokra (mint a távoltartó rendelkezés bevezetése), valamint a családon belüli erőszak megelőzését és visszaszorítását szolgáló intézkedések kidolgozására – elsősorban az áldozatokat ellátó intézményhálózat fejlesztése - szólította fel a kormányzatot.


A családon belüli erőszak kezeléséhez kapcsolódó intézményrendszer részeként az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal 2004. januárjában kísérleti jelleggel Krízis-központot indított. Ennek célja elsősoban a telefonos vagy személyes segítségnyújtás volt  olyan nők számára, akiket bántalmaztak, vagy fenyegetve érezték magukat hozzátartozójuktól. A Krízis-központ azonban nem szolgálta megfelelően az érintettek védelmét. Nyilvánvalóvá vált, hogy olyan komplex rendszer kialakítására van szükség, ami az azonnali telefonos segítségnyújtás mellett átmeneti intézményi (szükség esetén akár titkos menedékházi) elhelyezést is lehetővé tesz az áldozatok számára.


Tavaly áprilisban  jött létre az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium szervezésében az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT), ami a  nap 24 órájában  ingyenesen, az ország bármelyik pontjáról hívható. A 06/80-20-55-20-as zöld szám akár vezetékes, akár mobil telefonról térítés nélkül tárcsázható.
 
Az OKIT munkatársai mentálhigiénés, jogász, pszichológus, szociális munkás, szociálpedagógus és szociálpolitikus szakemberek. Valamennyien átfogó szakmai felkészítő képzésen vettek részt, szakmai továbbképzésük folyamatos. A szolgálat feladata sokrétű:  a krízisintervenció, a mentális és pszichológiai segítségnyújtás, jogi tájékoztatás és segítségnyújtás, valamint a hazai szociális ellátórendszerrel való kapcsolattartás.
 Célja, hogy segítséget nyújtson a családon belüli erőszak áldozatainak és szükség esetén gondoskodjon elhelyezésükről.

A Szolgálat tanácsadói az ország bármely területéről beérkező hívásokra a telefonáló kérésére, vagy vele egyeztetve azonali intézkedést vagy elhelyezést kezdeményezhetnek. A Szolgálat együttműködik a Magyarországon működő intézményekkel, más telefonos szolgálatokkal és civil szervezetekkel.

 

Segíteni azonban csak akkor tudnak, ha ezt a bántalmazott nő maga is akarja...

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)