English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Meddig magánügy?

Ostorral, vesszővel, nadrágszíjjal verte a gyermekeket egy házaspár. A rendőrségi vizsgálat során kiderült: a hivatásos nevelőszülők rendszeresen bántalmazták a gondjaikra bízott csemetéket, akik közül az egyik nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.


Mikor újra kezembe akadt a 2003-as krónika a szégyen fojtogatta a torkomat. Szégyellem, hogy éppen itt, a mi megyénkben, egy szatmári községben, Tunyogmatolcson fordult elő a gyalázatos gyermekverés.


 

(Felvételünk illusztráció)

 

Még akkor is szégyenteljes ha tudom: sok hasonló eset történik más megyékben, más országokban, az egész világon.
Nem vigasz, hogy aki veri a gyermekeit, az nagy valószínűséggel maga is bántalmazott gyermek volt. A gyermekeink a tükörképeink, azt fogják tenni amit tőlünk látnak, tőlünk tanulnak. A szakemberek szerint meg kell(ene) szakítani a családon belüli brutalitás láncolatát. A szakemberek szerint a gyermekekben tudatosítani kell(ene), hogy van hová fordulniuk. Hiszen már 2003-ban is működött gyermekjóléti szolgálat, volt állampolgári biztos, s a gyermeksegély-szolgálat zöldszámán tanácsot is kaphattak a bántalmazott gyermekek.


De ki mondja meg nekik, egyáltalán honnan tudják, hogy van segítség? Vajon meddig magánügy ami a családban történik? Ki és hogyan avatkozhat közbe, ha valahol baj van a zárt ajtók mögött?
Nehéz kérdések ezek. S csupán annyi bizonyos: egyre többen vannak akik úgy gondolják, hogy a családon belüli erőszak már túlnő a magánélet keretein, s tenni kell valamit.


Sokéves tapasztalat, hogy az év végi ünnepek alkalmával a családi együttlét vagy éppen a magány is gerjeszthet olyan indulatokat, amelyek testi-lelki bántalmazáshoz vezetnek. A statisztikák azt mutatják, hogy az ünnepek alatt rendszerint jelentősen megnő a családon belül elkövetett erőszakos cselekmények száma. A megerősített lelki elsősegély szolgálatokról, valamint a rendőrség Bűnmegelőzési Szolgálat Telefontanú elérhetőségéről is tájékoztat az Igazságügyi Minisztérium internetes honlapján belül kialakított weboldal amely a http://www.im.hu/csaladonbelul címen érhető el.

 

Az új weblap szerkesztői azonban nem szorítkoznak az év végi ünnepek idején aktuális információkra. Sok hasznos tudnivalót igyekeznek megosztani a szakemberekkel és a laikusokkal. Egyformán fontosnak tartják a megelőzést, a konfliktuskezelés módszereinek széles körű elterjesztését és az áldozatok segítését.
Szándékaik szerint ez a honlap a későbbiekben a társadalmi párbeszéd egyik fóruma is lehet, ahol békés terepen mérkőzhetnének a bántalmazás megengedői és elutasítói.

 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)