English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Minden gyermeket megillet, hogy családban nőjön fel. A saját családjában...

Hetente 30-40 ember is megfordul a Baktalórántházi Városi Gyámhivatalban. Bár elvileg hétfőn és szerdán reggel 8-tól délután 4 óráig van ügyfélfogadás, az emberek  tudják jól, ezt nem kell túlságosan komolyan venni.

 

Jöhetnek bármikor – a hivatalvezető senkit nem küld el.


– Nem tehetem, hiszen itt gyermekek, családok sorsáról van szó – mondja dr. Czomba Csilla, aki egy esztendeje dolgozik jelenlegi munkakörében.


Nincs könnyű dolga, hiszen a térségi feladatokat is ellátó Városi Gyámhivatalban az összes baktalórántházi üggyel ő foglalkozik. Ez szám szerint nem kevesebb, mint amennyi  az ide tartozó nyolc településen – Besenyődön, Ramocsaházán, Leveleken, Nyírjákón, Magyon, Nyíribronyban és Nyírkércsen – fordul elő együttvéve.


Egy kisgyermek már újszülött korától ügyfél lehet a gyámhivatalban. Például ha házasságon kívül született és rendezni kell a családi jogállását. 2005-ben mintegy 30 ilyen eset fordult elő.


– Legjobb, ha az apa elismerő nyilatkozatot tesz a gyámhivatalban. Aki erre nem hajlandó, az ellen akár pert is indítunk az apaság megállapítására.


Előfordul, hogy az anya nem nevezi meg az apát. Ilyenkor legkésőbb a gyermek 3 éves koráig képzelt apát kell bejegyezni. Erre tavaly háromszor volt szükség.


– Gyakori a családba fogadás, amikor a szülő nyilatkozik: el kell utaznia, beteg, vagy például szabadságvesztés büntetését tölti, ezért kéri csemetéje elhelyezését egy harmadik személynél (lehetőleg rokonnál). A múlt évben négy ilyen ügyben intézkedtünk, 3-4 kérelmet pedig elutasítottunk. Hiszen minden gyermeket megillet, hogy családban nőjön fel. Lehetőleg a saját családjában.


Erre azonban nincs mindig lehetőség.  Ha veszélybe kerül a kiskorú testi, értelmi, érzelmi, erkölcsi fejlődése, vagy ha a gyermek saját magára jelent veszélyt (például dühöngő, agresszív magatartása miatt) akkor intézkedni kell az ideiglenes elhelyezéséről.


– Annál többet, mint amennyit Jantászné Nagy Katalin családgondozó tesz a gyermekekért többet tenni nem lehet – említi a hivatalvezető. – Hiába minden erőfeszítés, ha valaki nem akar együttműködni velünk. A szegénység önmagában nem ok arra, hogy kiemeljük a gyermeket a családjából. De ha valaki azért nem tudja eltartani fiát, lányát mert iszik, ott intézkedni kell...


A veszélyeztetett csemete először ideiglenes elhelyezésre kerül lehetőleg közeli hozzátartozójához vagy nevelőszülőhöz, végső esetben gyermekotthonban. Nem több, mint 30 nap alatt kell dönteni arról, hogyan  tovább? Van, aki rokon családba kerül, de ha szükséges gyermekelhelyezési pert indít a gyámhivatal. Ha nincs más megoldás, akkor átmeneti vagy tartós nevelésbe veszik a kiskorút.


– Jelenleg átmeneti nevelésben 18 baktalórántházi gyermek van, többségük nevelőszülőknél. 2005-ben tartós nevelésbe egy gyermek került, róla  lemondtak a szülei. A kéthónapos baba reményeink szerint örökbefogadó családhoz kerül.
Átmeneti és tartós nevelés esetén 3 éves korig félévenként, nagyobb gyermekeknél évenként vizsgálják, változtak-e a családok körülményei, van-e mód arra, hogy hazakerüljön a gyermek. Az előző tizenkét hónapban egy ilyen eset fordult elő a városban: egy gyermek 14 év után térhetett vissza a szülői házba...
 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)