English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Szemünk fénye a gyermek..(?)

Az asszonyt nem érintette meg csecsemője első sírása, talán rá sem nézett. Csak világra hozta, aztán otthagyta a kórházban...


Szabó Józsefné, a baktalórántházi polgármesteri hivatal ügyintézője ma sem érti, hogyan történhet meg ilyesmi. Pedig megtörtént, s a jegyzői gyámhatóságra hárult, hogy engedélyezze az elhagyott kisbaba védelembe vételét.


 

 

 

 

Boldog gyermekek, akik a saját családjukban élnek, és akiktől semmi pénzért nem válnának meg szüleik...

 

 

- Ez csak átmeneti megoldás – tájékoztat a szakember. – Tőlünk a Városi Gyámhivatalhoz került át az ügy, ahol intézkedtek, hogy időlegesen nevelőszülők vegyék gondjaikba a csemetét. Sorsa várhatóan örökbefogadással  rendeződik majd.


Nehéz lenne csokorba gyűjteni, milyen sokféle élethelyzettel találkozott munkája során az ügyintéző. A jegyzői gyámhatósági feladatkör nagyon sokrétű: gyámhatósági, gyermekvédelmi és gyámügyi eljárási ügyek tartoznak a hatáskörébe.

 

– Itt történik egyes működési engedélyek kiadása a szociális szférában –  nem csak városi, hanem kistérségi szinten is. Baktalórántházán legutóbb a református egyház által létrehozott támogató szolgálat működését engedélyeztük.  Az időseket és fogyatékosokat  segítő szervezet több település – Bakta, Ófehértó, Rohod, Vaja – társulásával jött létre. A személyi segítségnyújtás és szállítás mellett szabadidős programok szervezésével, tanácsadással, információ nyújtással is foglalkozik.


A legtöbb jegyzői gyámhatósági ügy a kiskorúak gondjával, bajával függ össze. 
– A gyermekvédelmi munka egyik  legkritikusabb pontja a városban, hogy nem mindenki tartja tiszteletben a tankötelezettségi törvényt.  Az előző tanévben sok volt a hiányzás. Indokolt esetben a szabálysértési hatóságnál tesznek feljelentést emiatt a tanintézmények. Az akták végül hozzánk kerülnek – folytatja Szabó Józsefné.


 Ha először fordul elő, hogy kerüli az iskolát a gyerek, akkor a szülők megússzák egy figyelmeztetéssel. Többszöri feljelentésnél viszont 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal számolhatnak.  Érdekes, hogy vannak, akik inkább fizetnek, de nem működnek együtt a hivatallal.


– Valamennyi felnőtt közös felelőssége lenne odafigyelni az új nemzedékre.  Hiszen hiába küldi a szülő iskolába a csemetéjét, ha a gyerek egy presszóban vagy egy játékgép mellett köt ki.  De vajon miért nem akad senki, aki kitessékelné őket ezekről a helyekről?


A tankötelezettség megszegése miatt tavaly négy gyermek védelembe vételét rendelték el.


– Ez azt jelenti, hogy kötelezzük az érintetteket (a gyermekeket és a szülőket is) bizonyos szabályok megtartására. Havonta egyszer jelentkezniük kell a családgondozójuknál, s beszámolni arról, mi történt az egy hónap alatt. Egy év elteltével felülvizsgálatot tartunk: ha mód van rá megszűntetjük, de ha indokolt, továbbra  is fenntartjuk a védelembe vételt.


Tavaly a jegyzői gyámhatóság környezeti okból 11, a gyermek nem megfelelő magatartása miatt 14, a szülő kifogásolható magaviselete (például italozás) miatt 7 gyermeket vettek védelembe városunkban.


Ennek keretében három alkalommal kötelezték a szülőt, hogy vegye igénybe a gyermek napközbeni ellátását, vagyis az átmeneti otthon szolgáltatásait.  Hat családot orvosi vizsgálatra kellett küldeni. (Legtöbbször pszichológus segítségére van szükség a magatartási zavarok kezelése okán.)


 Tíz esetben arra szólították fel a szülőket, hogy ne veszélyeztessék  gyermekeik egészségét: ha betegek vigyék orvoshoz őket, s váltsák ki  a gyógyszereket.
– Tavaly 71-szer kellett figyelmeztetni szülőket helytelen  magatartásuk megváltoztatására, 66 alkalommal pedig gyermek számára írtunk elő magaviseleti szabályokat. Például azt, hogy este 8 óra után nem léphet ki az utcára csak szülői felügyelettel, vagy hogy minden nap menjen iskolába.


A változások azonban nehezen következnek be. Ezt bizonyítja, hogy a 156  intézkedés összesen 17 kiskorút érintett...
Ami kedvező, hogy 2005-ben az ügyészség vagy a rendőrség kezdeményezésére egyetlen fiatalkorút sem kellett védelembe venni azért, mert bűncselekményt követett el. 


A jegyzői gyámhatóságon minden nap van ügyfélfogadás, s mivel emberi sorsokról, gyermekekről van szó aki bekopogtat azt elküldeni nem lehet.  Szabóné szoros együttműködésben dolgozik a Városi Gyámhivatallal.


A cél közös: mindent megtenni azért, hogy valamennyi  gyermek emberhez méltó módon, emberi körülmények között cseperedjen fel.
 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)