English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Zöldkártya - lakásra

Mindannyian láttunk már hőkamerával készített felvételeket lakóházakról. A színes képek megmutatják, hogy hol szökik ki az energia. Amíg vadidegen épületekről készült képeket nézegetünk a dolog nem több, mint érdekes, de ha saját otthonunk hőkamerás fotóját kellene szemügyre venni, az biztos idegesítő lenne.


Ezek a házak vajon milyen minősítésre számíthatnak?

 

 

 

 

Sajnos a hő mindig szökik valahol, pedig köztudott, hogy az energia fogytán van. Ezért aztán uniós nyomásra Magyarországon is feltalálják a spanyol viaszt, azaz bevezetik a zöldkártyát immár a lakóházakra is.


Eredetileg úgy volt, hogy már ettől az évtől szembesülnünk kell azzal, mennyire alkalmatlan, energiazabáló és környezetszennyező lakásban élünk. A kormány azonban három év haladékot kért az új okmány bevezetésére.


További kedvezmény, hogy első körben az újonnan épült házakra és a középületekre kellene kiváltani a zöldkártyát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bizonyos paraméterek alapján felmérik, hogy egy-egy lakás milyen energiafelhasználású. A zöldkártya tulajdonképpen energetikai szempontból kategorizál, azt mutatja meg, mennyire gazdaságosan tarthatók fenn a lakások.


A szakemberek mindettől azt remélik, hogy hosszú távon elsősorban a jobb minősítésű lakások lesznek kelendőek. Ez pedig arra ösztönözheti az újonnan építőket és a már lakással rendelkezőket, hogy energetikai szempontból gazdaságosabbá tegyék otthonaikat. Ennek az a közvetett hatása, hogy az épületek kevésbé terhelik meg a környezetet.


Az elképzelés nagyon tetszetős, bár meg lehetne más szempontból, például a lakás tulajdonosa szemszögéből is nézni a zöldkártyát. Ha alacsony kategóriájú az épület, akkor nehezebb lesz eladni, ráadásul kevesebbet kapunk érte, mint amennyit egyébként adnának az ingatlanért. Ha lépést akarunk tartani a fejlődéssel, akkor átalakítjuk a lakást, szigeteljük, kicseréljük az ablakokat, esetleg műanyag borítással is bevonhatjuk, s ki tudja milyen megoldások közül lehet még választani. (Különösen a régi házak nincsenek tekintettel arra, hogy túl sokba kerül a fűtésük, sőt az itt-ott elszivárgó meleg még a környezetet is szennyezi.)


Kérdés, hogy mindezt miből valósíthatjuk meg? Hiszen ha minden lakásra vonatkozik majd a zöldkártya, már ott csorbát szenvedhet az ügy, hogy sok embernek kiváltani sem lesz miből. A legfrissebb hírek szerint ugyanis egy lakásra 30-50 ezer forintért igényelhető majd az okmány.

 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)