English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Fair trade - méltányos kereskedelem

Vajon tisztességes dolog-e, hogy a távoli Afrikában termelt banán alig kerül többe, mint az alma? Ez a kérdés a legtöbb vásárlónak meg sem fordul a fejében. Amikor leemelünk például egy csomag kávét vagy kakaót a bevásárlóközpont polcáról aligha gondolkodunk el azon, hogy a pénzből, amit az áruért fizetünk vajon mennyit kap kézhez az az ember, aki megdolgozott érte?


Számos jóléti társadalomban ismert a fair trade, azaz a méltányos kereskedelem fogalma, ami a hátrányos helyzetű termelők számára igyekszik megteremteni a lehetőséget a fenntartható fejlődésre. Ez azonban csak úgy képzelhető el, ha a fejlett országokban szemléletváltás következik be. Míg 2003-ban 150-féle terméket forgalmaztak a fair trade láncban, 2004-ben már 834-et. Kanadában 1998-ban 3 millió USA dollár bevételt hozott a méltányos kereskedelem – ez 12 500 új munkahelyet teremtett a fejlődő országokban.


Magyarországon egyelőre kevesen ismerik ezt a fogalmat, de akik ismerik és egyetértenek vele, azok létrehozták a Tudatos Vásárlók Egyesületét amely célja az újfajta vásárlói értékrend kialakításának segítése.


A Tudatos Vásárlók és az E-misszió Egyesület A fenntartható fogyasztás és a méltányos kereskedelem címmel szervez ingyenes képzést február 4-én Nyíregyházán. A rendezvény délelőtt 10 órakor kezdődik az E-misszió Arany János utca 7. szám alatti előadótermében.


Délelőtt megismerkednek a programmal valamint a méltányos kereskedelem fontosságával az érdeklődők, akiket a  szünetben fair trade kávéval és teával kínálnak meg. Délben mindenki ebédre hivatalos a Tiszta Forrás Bioétterembe, ahol oktatási csomagokat adnak át a résztvevőknek. Délután újabb szakmai előadásokkal folytatódik a rendezvény, amely keretében a méltányos kereskedelem gyakorlatába nyerhetnek betekintést a megjelentek. Térkép- és szerepjátékok segítségével ismerhetik meg a mindennapi kávé és banán útjátl Európába és Magyarországra. A termékek életciklusának meghatározásával kiderül, mi történik velük a termelés helyétől a nemzetközi kereskedelmi rendszereken át az áruházi polcokig. Az este 6-ig tartó oktatás végén arra keresik a választ, hogyan tudják hasznosítani, illetve az elhangzottakat továbbadni a résztvevők.


Jelentkezni Csige Anikónál lehet az  E-misszió Egyesület címén:  4400 Nyíregyháza, Malom u. 18/a. E-mail:  csigea@e-misszio.hu Tel/fax: 42/423-818 - www.e-misszio.hu
A képzésen minden érdeklődőt szívesen látnak, a jelentkezésnek csak az előadóterem befogadó képessége szab hatáert.
 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)