English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Kamaramuzsika szintetizátorral - digitális zenetanulás

Különleges élménnyel lepte meg a zenebarátokat a Vikár Sándor Zeneiskola január 23-án Nyíregyházán. Az intézmény nagytermében az elektronikus-zenei tagozat növendékei adtak félévzáró szintetizátor-koncertet.


Ilyen oktatás az országban összesen két helyen van, Budapesten és a szabolcsi megyeszékhelyen, ezért egy szintetizátor koncert igazi kuriózumnak számít. A műsor érdekessége, hogy a klasszikus zeneirodalom műveiből nem csak szóló produkciókat mutattak be a tanulók, hanem két- illetve négyszintetizátoros kamaramuzsikát is. Ez utóbbiak között csendült fel Mozart ,,Egy kis éji zene” című művének egy részlete, amit ilyen korú gyermekek még sohasem adtak elő.

 

Az elektromos zenei centrum az egyik legfiatalabb tanszak a nyíregyházi zeneiskolában. Az idei tanévtől kezdve bevezették az új művek megtanulásának teljesen új, digitálisan továbbfejlesztett módszerét. A januári félévi-koncerten elhangzott darabokat már így sajátították el a növendékek. A gyerekek a zenedarabok anyagát megkapják a hagyományos kottapapíros formában, illetve lemezre felírva digitálisan, CD kottaíró program formátumában is.


Ezt Kovács Attila, az iskola  tanára  készíti el otthon, mert nem áll rendelkezésre gyárilag előreprogramozott formában. Mint mondja ez a munka arra is jó, hogy az ember ,,állandó készenlétben" legyen a tanítás előtt, legyen valódi készülés a tanításra!


Nagy segítséget jelent, hogy valamennyi gyereknek van számítógépe, s ha már van, miért ne használják azt a lövöldözős játékok helyett a zenetanulás megkönnyítésére?


A Sibelius kottaíró program demó-változata a cég honlapjáról ingyenesen letölthető, és terjeszthető, így a növendékek megkaphatták. Ez a program-változat minden olyan funkciót tud, ami megkönnyíti a kottaolvasát és  a zenedarab korrekt megszólaltatását. Természetesen a zenei kidolgozást nem végzi el!


A CD-n lévő kottafájl sokoldalú segítséget nyújt a tanuláshoz. Megjeleníti a pontos kottaképet.  Megszólaltatja lekottázott művet, így a kis muzsikusok folyamatosan nyomon követhetik, hogy jól játsszák-e a drabot.(Kodály álma is ez volt: előszöt legyen hangzó élmény, utána következzék a tanulás.)


Külön kérésre a program a hangok fölé írja azok ábécés nevét, ezzel kisebb a veszélye annak, hogy a gyerek rosszul olvassa le a hangokat.


Többsoros (többszólamú) kotta esetén külön-külön is meg tudja szólaltatni az egyes sorokat (a jobb- illetve balkéz anyagát, vagy orgonánál a pedált). Ez nem csak arra ad lehetőséget, hogy a növendék külön is meghallgathassa az egyes kezek anyagát, de arra is, hogy tudjon vele gyakorolni! Ha kell metronómot tud a hangzó anyaghoz játszani, tehát a gyereknek állandó ritmikai kontrollja is lehet.


Az új módszer számtalan más lehetőséget is rejt például segíti a szolfézs tanítását is. S ami a legfontosabb: a módszer bármely hangszeren alkalmazható. Nem kell hozzá más, csak egy otthoni számítógép a gyerekeknek, a tanárok részéről pedig egy kis többletmunka.

 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)