English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Koncert Mozart emlékére

Éppen 250 évvel ezelőtt, 1756. január 27-én született Wolfang Amadeus Mozart Salzburgban. Az évforduló alkalmából ünnepi hangversenyt rendezett január 26-án a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola zenei tagozat.  


 A műsorban Mozart művei csendültek fel.  Elhangzott a Figaró házassága (nyitány), az Á-dúr klrinétverseny, s a Linzi szimfónia. A hangversenyen közreműködött Somorjai Péter vezényletével a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar és Novák András klarinétművész. Novák András és Somorjai Péter egykor a Művészeti Szakközépiskola növendékei voltak.


Az oktatási intézmény képző- és iparművészeti tagozata is kivette részét a Mozart-estből. Az iskolai hangversenytermet a nagy zeneszerző szellemében díszítették fel.


Az európai zene egyik legragyogóbb csillagaként tartja számon a zeneirodalom  Wolfgang Amadeus Mozartot. E különleges tehetségű zeneszerző és muzsikus mindössze 35 évet élt, de páratlanul gazdag életművet alkotott.


Édesapja Leopold Mozart egyházi muzsikus, hegedűművész, pedagógus, a sabzburgi érsek udvari zeneszerzője és másodkarmestere. Hét gyermeke közül csak Nannerl és a legfiatalabb fiú, Wolfgang maradt életben. Az apa hamarosan felismerte gyermekei kivételes zenei tehetségét, és nevelésüket tűzte ki életcéljának. A szülők a tizenegy éves Nannerllel, a hatéves Wolfganggal 1762-ben több évig tartó hangversenykörútra indultak. Olyan hatalmasságok előtt léptek föl mint  Mária Terézia császárnő és Ferenc császár.


Miután hazatérnek Salzburgba, újból a hercegérsek szolgálatába állt, s életét a nyűgös zenekari munka és a komponálás öröme jellemezte. Bár rengeteg zeneművet írt, a közönséget továbbra is csak virtuóz zongorajátéka érdekelte. 


Halálának körülményeihez különös történet kapcsolódik. Egy délután felkereste őt egy titokzatos megrendelő, aki gyászmise írására kérte föl a 35 éves zeneszerzőt. Mozart betegen is megfeszített erővel dolgozott, de a művet már nem tudja befejezni. Tehetséges tanítványa, Franz Süssmayer pótolta később a hiányzó részeket. Mozart Requiemje a műfaj legjelentősebb alkotásai közé tartozik. Egy följegyzés szerint élete utolsó délutánján otthonában néhány barátjával a Requiem egyik tételét próbálták. Ám a zeneszerző az első ütemek után hangosan fölzokogott és félretette a kottát. “Ma éjjel meghalok, megmondtam, hogy magamnak írtam a Requiemet!” Így is történt.


Temetése napján zuhogott a havas eső, és senki nem volt, aki utolsó útjára kísérje. Testét a bécsi temető tömegsírjába helyezték.
 

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)