English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


,,Ha fénylik gyertyaszentelő, a szűrödet vedd elő."

A katolikus naptárban február második napja a Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, melyet 494-ben Gelasius pápa vezetett be azért, mert Szűz Mária a Jézus születése utáni negyvenedik napon elment a főtemplomba, hogy tisztulását égő gyertya mellett ülje meg. A szabolcsi zsinat (1092) Gyertyaszentelő Boldogasszony napját a kötelező ünnepek közé sorolta, ma is ekkor szentelik a gyertyát. Ilyenkor a hívek a megszentelt gyertyákkal körmenetet tartanak. A szentelt gyertya már az ókeresztény korban Krisztus jelképe: magát fölemészti, hogy másoknak szolgálhasson.


 

 

Római katolikus templom Baktalórántháza - épült a XIII. században

 

 

 

 

 

A szentelt gyertyának fontos szerepe van a néphitben. Ezzel világítottak mennydörgés, villámlás idején, hogy elűzzék a vihart. Szentelt gyertyát adtak a haldokló kezébe, hogy megszabaduljon a gonosz lélek hatalmától. A hiedelem szerint ha ezen a napon a templomba is besüt a nap, s a miséző pap meglátja az árnyékát az oltárnál, a tél hosszú lesz.

A népi jóslat azt mondja: ,,Ha fénylik gyertyaszentelő, a szűrödet vedd elő." Vagy: ,,Ha február hóban bundádat leteszed, húsvétkor bizonnyal ismét fölveszed".


Ezen a napon jön ki a medve a barlangjából, s ha árnyékát meglátja visszamegy, mert hosszú lesz még a tél. Kitűnő időjós a pacsirta is, hiszen ha gyertyaszentelő előtt énekelt, utána sokáig fog hallgatni.


A középkorban ezen a napon először a tüzet áldották meg, ennél gyújtották aztán meg a gyertyát. Simeón és Anna a templomban bemutatott Jézust (akiről immár nemcsak hallottak, hanem meg is „tapinthatták"!) a világ világosságának nevezte, ennek jelképe a szentelt gyertya, amely foganatos égiháború, villámlás, jégeső és a gonosz kísértése ellen.  Régebben a sublótban vagy a láda fiában tartották, esetleg halványkék szalaggal átkötve a falra akasztották, némely helyen a szent sarok, a házi oltár éke volt. Főképpen vihar idején gyújtották meg s imádkoztak mellette, de égett vízkereszti házszentelésnél is.


Február 2-a a lakás mágikus takarításának napja. Hogy életünk könnyebb legyen, minden rossztól meg kell szabadulni: ilyen a a harag, a düh, a betegség, az irigység, a szomorúság. Ehhez elő kell venni egy seprűt és szimbolikusan kiseperni minden zavaró körülményt az ajtón.

Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)