English version
Adózás, helyi adók

Befektetés

Beruházás

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Információ

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közhivatalok

Közlekedés

Közműépítés

Kulturális programok

Labdarúgás

MIÉP

MSZP

Oktatás

Pályázatok

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

Szakrendelések

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tűzijáték

Ünnepségek

Vízszolgáltatás


Sóstói skanzen, a ,,Látogatóbarát múzeum"

Van szatócsboltja, kocsmája,  kovácsműhelye, temploma, iskolája, és még temetője is. A falu szépen rendben tartott házaiban ott sorakoznak a háztartások kellékei: a lábasok, üvegek, tányérok, poharak, az asztalokon hímzett terítők. A falakon háziáldás, a padlón rongyszőnyeg, az akasztón kalap, a kemence mellett egy pár csizma. Mindenütt az élet nyomai, mégis hiába  várjuk, hogy a gazdasszonyok déli harangszóra kitálalják az ebédet a családnak, mert ezekben a házakban nem lakik senki.

 

 


Nyaranként virágok nyílnak a házak körül - mindenütt az élet nyomai...

 

 

A Sóstói Múzeumfalum mégis csupa élet, hiszen látogatók tömegei keresik fel, hogy tegyenek egy sétát a porták között, benézzenek a házakba, megcsodálják a régi himzéseket, tárgyakat, s az emlékek, vagy a fantázia szárnyán visszatérjenek egy kicsit a múltba.
Tavaly csaknem 70 ezren voltak kíváncsiak Nyíregyháza eme büszkeségére, a sóstói skanzenre, ami nem véletlenül nyerte le a ,,Látogatóbarát múzeum” címet.


Az itt dolgozók lelkesedését mutatja, hogy minden korosztálynak, s lehetőleg mindenkinek igyekeznek vonzó programot kínálni a tavasztól őszig tartó szezonban Időseknek nyugdíjas napok, szalonnasütések, óvodásoknak gyermeknapok, bábelőadások, Iskolásoknak vetélkedők,  saját iskolai napok, kézműves bemutatók és foglalkozások, felnőtteknek  gasztronómiai bemutatók és kóstolók, koncertek – mint például a népek zenéi sorozat – kínált lehetőséget a kikapcsolódásra a múzeumfaluban.
Gondolnak a családokra, afelnőttekre és a gyermekeknek egyaránt  a népszokások felelevenítésével. Ilyen a  Szent Iván-éj  - ez három éve elsőként kezdték el a megyében -, a húsvét, a pünkösd, az őszi ház körüli munkák, illetve újdonságként a  kendernapok megrendezésével.


Tapasztalataik azt mutatják, hogy a tizenéves korosztályt a legnehezebb becsalogatni, akik legnagyobb számban Szent Iván-éj programjára látogattak el.


A skanzen nyitott más rendezvények előtt is, így a területén volt kutyakiállítás, több akalommal tartottak lovasprogramokat, szerveztek itt huszártalálkozót és ezoterikus hétvégét is. Nem ritkán esküvők, lakodalmak, disznótorok, szalonnasütések helyszíne az intézmény.


Bár a téli hónapokban szünetelnek a rendezvények, de egy séta erejéig ilyenkor is szívesen látják az érdeklődőket, akik sétajeggyel sorra járhatják a portákat.


Publikálta
null
Alapítványok
Helyilap
Intézmények
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Új Magyarország Fejlesztési Terv - ÚMFT
Választókerület(ek)