English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Titkos közúti razzia?

Egyértelműen ez jutott eszembe, amikor nyolc-tíz rendőr és határőr gyűrűjében azzal kellett szembesülnöm, hogy jelenlétükben közterületi fotót nem készíthetek. S még örülhettem, hogy nem állítottak elő, nem vették el, és nem tiporták szét a fényképezőgépemet.

 

Két évtizedes újságírói pályafutárom során gyakran kellett kivonulni fotós kollégával közúti balesethez vagy razziához. Nem egyszer fordult elő, hogy maga a rendőrség várta el ezt tőlünk. Azt viszont az úgynevezett átkosban szintén többször kellett tapasztalnom, mennyire korlátozott a sajtó és személyi szabadság. A pályaudvaron nem lehetett vonatokat fényképezni, a katonai objektumok közelében sem lehetett elővenni a fényképezőgépet, erre táblák is figyelmeztettek. Álmomban sem gondoltam, hogy a múlt ilyen gyorsan visszatér, s  nyilvános közterületen 2006-ban az – állítólag – demokratikus, szabad Magyarországon, az Európai Unióban csak akkor szabad felvételt készíteni, ha egyenruhás nincs jelen, vagy ha annak parancsnoka engedélyt ad rá. Szegény turisták! Azért hordanak fényképezőgépet, hogy útközben bármit lefotózhassanak, ami érdekli őket, hogy megörökítsék élményeiket. Szabadon, korlátok, engedély nélkül. Londonban minden további nélkül fotózható a királyi palota testőrsége, ahogy más városokban például az őrségváltás is. Azt hiszem, tovább nem szükséges bizonygatnom, hogy utcai felvételek készítése alapvető személyiségi jog, mi több a sajtószabadság velejárója.  

 

Gondoltam eddig, de ma délután Szombathelyen, a 11-es Huszár úton kijózanítottak. Történt ugyanis, hogy már reggeltől a vasi megyeszékhely több részén óriási közúti ellenőrzések  voltak. Hazafelé tartván azt tapasztalhattam, hogy két egyenruhás a volt huszár (később szovjet laktanya) sarkánál lévő körforgalomnál „vadászott” a körforgalomból kikanyarodó gépkocsikra. Úgy helyezkedtek el a kerítés mellett, hogy a pilóták már csak későn láthassák meg őket. Egyikük kézi kamerával dolgozott, míg a másik jelentette a „hátországnak”, kit kell „lemeszelni”. Aztán láttam, hogy egy nagy, sárgamellényes csoport sorra állítja meg a renitens gépkocsivezetőket. Mi több, két fiatal egyenruhást beállítottak a közeli Plusz élelmiszer-áruház parkolójába, nehogy ide tudjanak bekanyarodni a szabálytalankodók. (Valószínűleg a körforgalomból irányjelzés nélkül kikanyarodó kocsik voltak az „áldozatok”.) Nos, gondoltam, ha már arra járok, készítek egy-két felvételt arról, hogyan állnak sorban a kocsik az „elszámoltatásra”. Megálltam a járda közepén, az igazoltatástól vagy húsz méterre fotózni. Éppen úgy esett, hogy egy villanyoszlop mellett álltam meg, s természetesen – digitális gépről lévén szó - kinyújtott karral fényképeztem. Több se kellett a két „parkolóőr” ifjoncnak, mindketten otthagyták őrhelyüket, aztán utánam kiáltottak, hogy álljak meg. Mikor utolértek kérdőre vontak, hogyan merészeltem a nyílt utcán fotózni, mert az bizony tilos, ha intézkedő rendőrök is a képen vannak. Nem hatotta meg őket, hogy elmondtam, újságíró vagyok, s az ellenőrzésről szemléltető képet akartam készíteni. Hogy a helyzetet tisztázzuk, odavezettek a – mint később megtudtam – rendőrökből és határőrökből álló csapathoz. – Elbújt az egyik oszlop mögé és kinyújtott karral fotózott – állította az egyik kísérőm, s én valamiféle kémfilmben éreztem magamat. A hat-nyolc egyenmellényes - minden bizonnyal - elöljárója határozottan kijelentette, hogy semmi jogom a 11-es Huszár úton fotózni, ha ők jelen vannak. Pontosabban megtehetném, ha előzetes engedélyt szereztem volna be a rendőrparancsnoktól. De ez nem elég, mivel határőrök is szolgálatban vannak, így a határőr parancsnoktól is előzetes engedélyt kellett volna kérnem (Hogy melyikektől, azt nem közölte). Amúgy kifejezetten megtiltja, hogy az esetlegesen készített felvételeket közöljem. Nagy kő esett le a szívemről, amikor az utamra engedtek, s nem állítottak elő, nem vették el a digitális fényképezőgépemet, és nem tiporták agyon.

Azóta is azon gondolkodom, hogy hol is élek? Minek lehet azt nevezni, ahol még az utcán is bekorlátozzák a személyi jogokat és sajtószabadságot? Kérdem én, ha a rendőrök „lesipuskásként” nehezen belátható helyről fotózzák, videózzák a gépkocsikat, akkor egy újságíró miért nem fotózhatja le közterületen, tisztes távolból a ténykedésüket? Milyen titkos ellenőrzést végezhettek a város egyik legforgalmasabb útszakaszán az arra közlekedők szeme láttára, ami nem lehet nyilvános? 

A New York-i terrortámadásokról a világ tévécsatornái több olyan filmrészletet sugároztak, amelyeket a tornyok közelében járt amatőr fotósok készítettek. Pedig számtalan rendőr és tűzoltó teljesített ott szolgálatot. Egészen biztos vagyok benne, hogy a londoni terrortámadásoknál a kivonuló több tucatnyi fotós, tévés nem kért előzetes engedélyt a forgatáshoz, fotózáshoz senkitől sem. (Mi ezekhez képest egy szombathelyi közúti ellenőrzés?) A gyors, tényszerű tájékoztatáshoz ez így lenne természetes. Melyik jogszabály kötelezi a sajtó munkatársait arra, hogy a közterületen végzett munkájukhoz bárkitől is engedélyt kérjenek? Végül, ha olyan titkos volt a 11-es Huszár úti razzia, miért nem zárták le kordonnal a környéket, és tették ki a fotózni tilos táblát? Természetesen nem titokról, csupán fontoskodásról, hatáskörtúllépésről lehetett szó. (Képünkön a razzia helyett a szombathelyi rendőrkapitányság kívülről talán fotózható épülete.)   
              
 

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások