English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Üsd, vágd a vállalkozót!

A tapasztalt, nem szélsőségesen elfogult, politikailag dörzsöltebb szavazók jól tudják, hogy a választások körüli ígérgetéseknek felét sem szabad elhinni. Az azonban különösen felháborító, hogy visszavonnak már korábban elfogadott döntéseket, év közben módosítják azokat, amelyeket egy évre hoztak. 

 

Az állítólag elkerülhetetlen megszorító intézkedések – amelyekről a választási kampány idején vajmi kevés szó esett – különösen sújtják az eddig is a legjobban kiszolgáltatott egyéni vállalkozói réteget, amely jórészt úgynevezett kényszervállalkozókból tevődik össze. Míg a bérből és fizetésből élőknek a mindenkori kormányzat tücsköt-bogarat ígér – ha nem is tartja be -, addig a vállalkozókról, főként az egyéni vállalkozókról hajlandók megfeledkezni. Nem véletlenül, hiszen az érdekvédelmi szervezetek vezetői, az országgyűlési képviselők nem tudnak mit kezdeni az egyéni vállalkozók gondjaival-bajaival, s ahogy látszik, nem is nagyon akarnak. Így aztán ez a réteg kiszolgáltatottá, nyúzhatóvá válik.

A választások előtt az áfa 25-ről 20 százalékra csökkentésével már kapott egy nagy pofont az eva-t választó egyéni vállalkozók széles tábora, most pedig 25 százalékra emelik az eva adókulcsát. Pedig éppen a 15 százalék miatt lett ez az adónem olyan népszerű. Állítólag ez még a lélektani, tűrési határon belül van. Kérdés azonban, kinek, mekkora a tűrési határ? Annak, aki milliókat zsebel be havonta bizonyára nem akkora, mint annak, aki a minimálbér körüli összeget tudja csak megkeresni.

Apropó minimálbér! Egy egyéni vállalkozónak a minimálbérküszöbnek csaknem a felét (!) kell nyugdíj és egészségügyi járulékként befizetnie, ezen kívül adóznia kell, és meg is kell(ene) élnie. (Nonszensz, hogy a többszázezres, milliós bevétellel bíró egyéni vállalkozók ugyanannyi minimum járulékot fizethetnek, mint azok, akik csak a minimálbér, az átlagbér körüli összeget tudják előteremteni.) Ezzel szemben az alkalmazotti réteg tb-terheinek jó részét a munkáltatókra hárítják, nem is beszélve a különböző kedvezményekről, a fizetett szabadságról, a tizenharmadik, tizennegyedik havi juttatásról, az étkezési hozzájárulásról, hogy mást ne is említsek.

Azt is ígérték, hogy idén ősszel eltörlik a vállalkozókat eddig teljesen értelmetlenül és indokolatlanul terhelő 1950 forint egészségügyi hozzájárulást, most pedig az egészségügyi járulék mértékének emelését tervezik. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a tb-terhek a minimálbér évenkénti emelésével arányosan növekednek, és az adóterheket is növelni szeretnék, nem nehéz elképzelni, hogy rövid időn belül mennyi egyéni vállalkozó „dobja be a törölközőt”, adja vissza vállalkozói igazolványát, és gyarapítja az állástalanok amúgy is széles táborát, további feszültséget gerjesztve a munkaerőpiacon. Miért jó a központi költségvetésből nekik is munkanélküli segélyt, járulékot fizetni, szociális alapú ellátást biztosítani, s elesni attól a bevételtől, amit még a szerényebb mértékű adóztatásukból, járulékfizetésükből is profitálhatna az állam? 
                                                                                                               
          

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások