English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Övön aluli ütés

Nem hittem a szememnek, amikor olvastam, hogy a kormány elképzelése szerint annak a vállalkozónak, akinek a jövedelme legalább 125 ezer forint, kétszeres minimálbér után kell tb-t fizetnie. Tessék csak számolni!

 

Vegyünk például egy eva-s egyéni vállalkozót. Ha a 125 ezer + áfa, azaz 150 ezer forintból levonjuk a körülbelül 62 ezer forint nyugdíj és egészségbiztosítási (járulékmértékek emelése miatt még több lesz), valamint munkanélküliségi járulékot, akkor maradna 88 ezer forint. Igen ám, de a 150 ezer forintból 25 százalék adót is kell fizetni, ami 37 500 forint. Összeszámolva, marad tisztán legjobb esetben 50 ezer forint megélhetésre, rezsire, gyermeknevelésre. Már sorba is lehet állni a munkaügyi kirendeltségeken.

 

Vita nem lehet arról, hogy kellenek a megszorító intézkedések, de csak az ésszerűség határain belül. Azokat megszorítani, akik amúgy is nehéz helyzetben vannak pedig egyszerűen műhiba. Ebbe a kategóriába tartoznak azok az egyéni vállalkozók, akik máról hónapra élnek, akik nem tudják a számlaadást kikerülni, aki azért választották az eva-t, mert az igen kedvező adókonstrukció. Volt! Akik ezt a 125 ezer forint utáni dupla minimálbér tervet kieszelték, azoknak fogalma sincs róla, mennyit ér manapság 125 ezer forint. Tb- és adóteher nélkül is legfeljebb az átlagos életszínvonal tartásához elég. Sok egyéni vállalkozónak annyi a jövedelme, hogy a szimpla minimálbér kifizetése is gondot okoz a számára, nemhogy a dupla. Akik pedig százezreket, milliókat zsebelnek be - nagyrészt adómentesen -, röhöghetnek a markukba sok-sok egyéni vállalkozó társuk ellehetetlenülésén. Több százezerből vagy több millióból mégiscsak könnyebb befizetni a dupla minimálbér utáni terheket, mint 125 ezer forintból. Egyáltalán hogyan állapítják meg, hogy egy egyéni vállalkozónak mekkora a jövedelme? Előfordulhat ugyanis, hogy az egyik hónapban még a minimálbért sem keresi meg, egy másikban viszont kétszázezer is összejöhet neki. A visszamenőleges jövedelemszámítás is teljesen igazságtalan, mivel az az időszak már elmúlt, s lehet, hogy az érintett vállalkozó még az előző évi, vagy előző több havi jövedelemének a töredékét sem keresi meg. Akkor meg miből tudná befizetni a növekvő terheket? Nem egy nyugdíjas vehet fel és költhet el 125 ezer forintot sokkal kevesebb kiadással, mint egy ugyannyi jövedelemmel rendelkező egy- vagy többgyermekes család. A födőn a púp, hogy míg a 120 ezer forintot összehozó csak szimpla minimálbér után fizet nem kevés járulékot, addig a 125 ezer forintos jövedelmet elérő már dupla után. Az ötezer forintnyi többlet tízezrekbe kerül.

Miközben egészen biztosan jelentős számú vállalkozó „dobja be a törölközőt”, családok lehetetlenülnek el, a milliomos és multimilliomos döntéshozók bármiféle megszorító intézkedés ellenére is vígan élhetik világukat. Ez lenne az igazságosabb közteherviselés és a szociális érzékenység? Vajon lesznek-e olyan döntéshelyzetben lévők, akikben felülkerekedik a józanész? Merthogy az érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetekre legfeljebb az alkalmazotti réteg számíthat, az biztos! 

 

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások