English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Szombathely templomai képeslapokon

A Berzsenyi Dániel Könyvtár által „Üdvözlet Szombathelyről" címmel indított tematikus kiállítássorozat Kőszegfalviné Pajor Klára, a Képes Levelezőlap Gyűjtők Egyesülete elnökének tulajdonát képező, és a Berzsenyi Dániel Könyvtár gyűjteményében található, elsősorban a XX. század első feléből származó képeslapokat mutatja be. Most a város templomai kerültek sorra.

 

A templomokat ábrázoló képeslapok a bőséges választék miatt két részletben kerülnek bemutatásra. Az első kiállítás keretében a Székesegyház (képünkön) és a Papi Szeminárium kápolnája tekinthető meg a tablókon. A szombathelyi székesegyház a város szívében, az egykori várpalota és vártemplom helyén épült. A helyet Szombathely első püspöke, Szily János választotta. A lebontott épületek anyagát az építkezéshez használták fel. A székesegyház építését Hefele Menyhért tervei alapján 1791 tavaszán kezdték meg, az alapkövet augusztus 29-én maga a püspök helyezte el. 1794. március 15-én elhunyt a tervező Hefele Menyhért, és az építkezés további vezetésével tanítványát, Anreith Györgyöt bízták meg. A püspök a szobrászati munkákelvégzésére Prokop Fülöp bécsi szobrászművésszel, a falfestmények elkészítésére Anton Maulbertsch festőművésszel kötött szerződést. Azonban Maulbertsch még a munkák megkezdése előtt elhunyt, így tanítványa, Jozef Winterhalder festőművész vette át a feladatot. Szily János püspök 1799. január 2-án bekövetkezett halála után a munkák Eölbei János kanonok irányításával folytatódtak. A székesegyházat 1806. november 9-én szentelték fel.

Az 1945. március 4-ei légitámadáskor a székesegyházat is bombatalálat érte, melynek pusztítása leírhatatlan volt. A pusztítás csak a tornyokat kerülte el, a homlokzat felső része előredőlt, szobordíszei lezuhantak, a tető és a hajó boltozata beomlott, a gyönyörű mennyezetfreskók megsemmisültek, a belső berendezésből alig maradt valami. A szentély boltozata helyén hatalmas lyuk lett. Mindenütt romok, az oltárképek leszakadva lógtak, a márványburkolat is lejött, a berendezés széttöredezett.

 

A háború után nyomban megindult az újjáépítés, mely a templom külsejét tekintve 1947-ben fejeződött be. Ekkor szentelték újra az épületet, megkezdődött a restaurálás, a hiányzó alkotások pótlása. Csak az 1980-as években vetődött fel komolyan, hogy a belsőt a lehető legeredetibb formában helyre kellene állítani. A belső helyreállítási munkák Konkoly István püspök nevéhez fűződnek. Előbb a szentély, majd a kereszthajók márványborítása készült el. A kereszthajókba új, nagyméretű festmények is kerültek. Ezt követte a kórus és a főhajó helyreállítása. A régi mennyezetfreskók helyreállítása kivételével lényegében a munkák befejeződtek. A székesegyház
ma közel régi fényét mutatja.

A szombathelyi papi szemináriumnak - ma diákkollégiumként működik - két kápolnája van. A kis kápolna a XVIII. századi épületrészben az első emeleten található, s mai formáját Hidasy Kornél püspöknek köszönheti. Az új, vagy nagy kápolnát az épület 1938-ban megkezdett bővítésekor az új épületszárny második emeletén alakították ki. A Templomok 1.: „Székesegyház és Papi Szeminárium kápolnája” című kiállítás 2007. február 10-ig tekinthető meg a könyvtár (képünkön) második emeleti olvasótermében.

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások