English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Főszezonra készülnek a Balatonon

Jó pár évvel ezelőtt még előszezonban is nyüzsgő élet folyt a Balaton partján. De hol van már a tavalyi hó! Néhány héttel a főszezon beindulása előtt még csak ébredezik a „Magyar Tenger”.

 

Az első meglepetés akkor ért, amikor azt tapasztaltam, hogy a balatoni benzinkutaknál – így a Molnál is - 8-12 forinttal olcsóbban kínálták a benzint, mint a nyugat-dunántúli térségben (hajdanán éppen fordított volt a helyzet). Pedig itt már az osztrák és szlovén benzinturizmus nem is érvényesül.

Amúgy az igazi előszezoni forgalomnak nem sok jele volt a „Magyar Tenger partján”. Néhány lakókocsi tartott a kempingek felé, s a vendéglátóhelyeknek jó, ha a fele nyitott ki. Persze nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a mostani május mindennek mondható, csak késő tavaszi időszaknak nem. A keszthelyi kikötőnél a fizető parkolós táblák le voltak takarva, nyárig ingyen lehet parkolni, mint ahogy a városi strandon sem szedtek belépődíjat. Igaz, egyelőre egy-két bátor – főként német – strandoló merészkedik be, felújítási munkálatok is folynak. A felnőtt belépő főszezonban 990 forint lesz, 40 forinttal drágább, mint tavaly. (Balatongyörökön például még zárva van a stand.) Egyébként Szombathellyel ellentétben egész évben nem kérnek parkolási díjat a belvárosban lévő kórháznál (!), pedig a környékén fizetni kell.

A kikötőben néhányan sétálgattak, de a hajójáratok feltöltéséhez kitartóan vadásztak az utasokra a Mahartosok. Legjobban a vendéglátósor kihaltsága döbbentett meg. Ebédidőhöz közeledve a tucatnyi, enni-innivalót kínáló helyen egyetlen vendég kávézgatott, ha egyáltalán vendég volt, és nem alkalmazott. Aztán az árakat látva az sem lepne meg, ha főszezonban is alig akadna kuncsaft. A sült hekk és a keszeg ára egyaránt 3500 forint kilónként (valamikor a keszeg jóval olcsóbb volt.) Tízdekányi hasábburgonyát – nem tévedés – 380 forintért adnak. A sült hurka kilója 2400 forintba kerül. A sima lángos most még 290, a sajtos tejfölös 490 forint. Egy korsó csapolt sör fajtától függően 380-450 forintba kerül, egy deci bor 80-120 forint. A fagylalt gombócát 140-150 forintért adják. Kíváncsiságból belátogattam a keszthelyi Balatoni Halak boltjába. Mint megtudtam, a keszeg kilója 604 forintba kerül, ha egyáltalán van. Nos, egy kis matematika, és kiderül, hányszorosára megy fel ez az ár, ha a halat egy kis paprikás-lisztbe beforgatják, és többször használt olajban kisütik.

Ha azt vesszük, hogy évtizedeken keresztül az egész Balaton körül árkartell érvényesült, akkor az egyik legvonzóbb, legforgalmasabb helyen, Badacsonyban egészen kedvező lett a helyzet. Az árak ugyanis jóval alacsonyabbak, mint Keszthelyen vagy a déli parton. A híres badacsonyi soron a sült hekk „csak” 3500, a keszeg 2500 forint kilónként (itt érvényesül az amúgy indokolt árkülönbség). A hasábburgonya tíz dekája 250 forint, a lángos 290, a sajtos-tejfölös változata 440-450 forintra rúg. A gulyást 900, a halászlét forintért kínálják. (A Balatongyöröki vasútállomásnál úgynevezett Balatoni Vegyes Halászlét hirdettek bográcsban, potom 1480 forintért.)

Badacsonyban már tapasztalható volt némi forgalomélénkülés, bár az asztalok, padok többsége üresen maradt. Az egykori piaci árusok helyén éppen szállodát építenek, a hegyi taxik egyelőre többet dekkolnak, mint száguldoznak. A néhány évvel ezelőtt még a Balaton part frekventált helyének számító, komplett cigányzenekarral rendelkező Halászcsárda az enyészeté lett, benőtte a gaz, omladozik.

A vendéglátósort így-úgy modernizálták. Pedig az volt az igazi varázsa, hogy a vendégsereg friss, szabad levegőn, árnyas fák alatt, természetes környezetben fogyaszthatta el ételét, italát. Sajnos ez a varázs egyre jobban a múltba vész. A vendéglátóhelyek nagy részét mai divat szerint már beépítették, részben vagy félig fedetté tették, ezzel el is csúfították. A kavicsos  utat pedig járólapozták. A Vigadó Borozó üdítő kivételnek számít. Régi hely, amely környezete ellenére sem szakított a hagyományokkal, a badacsonyi sor vonzerejével. Árnyas fák alatt, szabad levegőn, kényelmes, kerti fabútorzattal várják a vendégeket. Igaz, ez azzal a kockázattal jár, hogy esős, szeles időben kevésbé védett a placc (nagyméretű ernyők szolgálnak védelemre), de az esetleges vendégszám-csökkenést szép időben éppen a hely atmoszférájával kompenzálhatják.

Mint Rompos Lászlótól (első képünkön), az egységet évek hosszú sora üzemeltetőtől megtudtuk, azt tapasztalják, hogy az egység most is népszerű a magyar és külföldi vendégek körében, sok a visszatérő törzsvendég. A választék igen széles körű. Természetesen nem hiányozhatnak a népszerű badacsonyi folyó borok, így a termelői főfajtáknak számtó olaszrizling, a szürkebarát, a muskotály, de lehet itt kapni az immáron kuriózumnak számító, világhírű kéknyelűt is. A sokfajta fehér és vörös palackozott bor mellett csapolt és üveges sörök, rövid italok, kávé és üdítők is szerepelnek a választékban. Vendégmarasztalóként a szomszédos egységben vásárolt lacikonyha jellegű ételek itt is elfogyaszthatók. Ragaszodnak a badacsonyi, az ismert és közkedvelt hazai borokhoz. A pultnál megtalálható a minőségi borok kínálata, köztük azé a boré is, amelynek üvegében, Rompos László ötlete alapján badacsonyi tájkép is látható. A folyó bor decije továbbra is 70-80 forint maradt, ami a mai gazdasági helyzetben, balatoni mércével mérve is kedvező ár. De el lehet elvinni bort kis hordókban és díszes üvegekben is. Sajnos egyre ritkább a muzsikaszó, mivel a soron zenélők már kihaltak vagy kiöregedtek, s bizony hiányzik az utánpótlás. Körülbelül október végéig lehet vigadni a badacsonyi sor közepén található Vigadó Borozóban, ahol szeretnék a mostani miliőt a jövőben is megőrizni. A forgalom akkor nagyobb, ha az ünnepnapok a hét végét meghosszabbítják. Idén sajnos ez nemigen lesz, s nem fog használni a főszezoni forgalomnak a magas benzinár, az üdülés csekkek visszaszorulása, és a fizetőképes kereslet csökkenése sem.       

 

 
Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások