English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


A gyógykúra kiváló hatású (lenne)

Több egyéb mellett népbetegséggé váltak Magyarországon  a reumatikus, ezen belül főként a mozgásszervi megbetegedések is. A megelőzésben és gyógyításban fontos szerepük van a gyógyfürdőknek, de a betegek egy rése a gyógykúrákat pénz hiányában, vagy a munkahely elvesztése miatti félelmében nem veszi igénybe.

- Mi az oka annak, hogy Magyarországon népbetegséggé váltak a reumatikus, mozgásszervi megbetegedések?- kérdeztük dr. Szerb Jánost, a Sárvári Gyógyfürdő reumatológus főorvosát.

-A reumatikus betegségeknek tág köre van, amelyeknek csak egy, de jelentős részét képezik a mozgásszervi megbetegedések. A gyógyfürdőkben elsősorban a degeneratív izületi megbetegedésekkel foglalkoznak a szakorvosok. Ezen a területen jelentősebb betegszám-növekedés vehető észre a helytelen életmód, a civilizációs életforma, a kevés mozgás, a nem megfelelő táplálkozás miatt. Hajdan a folyamatos kemény fizikai munka már fiatal korban megerősítette a gerinc melletti izmokat, napjaink gépesített, elkényelmesedett világában azonban a gerincpanaszok előtérbe kerülnek.

-Mi igaz abból, hogy egyre fiatalabb korra tehető a mozgásszervek állapotának megváltozása?

-Még mindig elsősorban az idősebb korosztályt érintik a reumatikus mozgásszervi megbetegedések, de a tapasztalatok szerint egyre lejjebb húzódik a korhatár. A számítógép használat, a mai ruhadivat is csak gerjeszti a megbetegedést. A magasított cipő megváltoztatja a járás statikai viszonyait, a csípőnadrág viselése az izmok meghűléséhez vezet. Tény, hogy nemcsak nálunk, de világviszonylatban is népbetegségnek számít a nagyizületek, a lágyrészek és a gerinc megbetegedése.

-Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?

-A megelőzés szempontjából igen fontos a helyes és jól megválasztott mozgás, mivel a tankönyv szerinti normál testtartás igen ritka. Személyre szabott mozgásprogram teljesítésével megelőzhető a reumatológiai, ezen belül a mozgásszervi betegségek nagy részének kialakulása. Ennek összeállításában segíthet az orvoson kívül gyógytornász, fitness szakedző vagy éppen testnevelő tanár is. Az izmok megerősítése igen fontos a reumatológiai jellegű panaszok megelőzése szempontjából. Nem biztos, hogy a sportos életmód ideális testtartás kialakulásához vezet, az a jó, ha a sporttevékenység irányított, személyre szabott. Van, akinek a kerékpározás, másnak a futás, megint másnak az úszás tesz jót. Végezhető edzőtermi testépítés megfelelő szakmai kontroll mellett, mivel a készülékek izületvédő funkcióval is el vannak látva. Ha azonban valaki testépítő, izomerősítő berendezést vásárol, és azt edzésprogram nélkül, nem megfelelően használja, árthat az egészségének.

-Mi a szerepe a gyógyvizeknek, gyógykúráknak a megelőzésben, gyógyításban?

-A gyógyvizes gyógykúra mind a megelőzésben, mind pedig a gyógyításban fontos szerepet látszik. Az sem mellékes, hogy jelentősen csökkenti a gyógyszerfelhasználást. A meleg gyógyvíz jótékony hatású feszes izmok ellazítására. A vízben könnyebbé válik a mozgás, s a gyógyvíznek, mint ősi közegnek pszichés, relaxáló hatása is van. A gyógyvizes fürdő része a komplex kezelésnek, de legtöbbször nem önálló terápia. A gyógyvíz, fizioterápia, masszázs, elektroterápia, iszap és egyéb együttes alkalmazásának gyógyhatását lehet kihasználni. A társadalombiztosítási támogatású gyógykezelések csak szakorvosi beutalóval vehetők igénybe, de a kezelések, kúrák teljes áron is elérhetőek.

-Melyik gyógyvíz a legjobb a reumatikus, mozgásszervi betegségben szenvedőknek?

-A termálvíz, a gyógyvíz olyan, mint a parfüm. Azonos illat, mégis mindenkin másként érezni. A gyógyvíz is mindenkire másként hat. Mind a termálvíz, mind pedig a gyógyvíz kiváló hatású a nem gyulladt állapotban lévő krónikus, degeneratív betegségek gyógyítására.

-Mennyire veszik igénybe a betegek a tb-támogatott gyógykezeléseket, gyógykúrákat?

-A külföldi országokhoz képest jóval magasabb a tb-támogatással igénybe vett gyógykezelések száma, mivel másutt kevesebb alkalmat támogat az egészségbiztosítás. A lakosság létszámához képest mégis kevesebben jutnak gyógykúra lehetőséghez. Tény, hogy a fejlett nyugati országokban az embereknek jobban van lehetősége fizetős kezelések igénybe vételére, így kevesebb állami támogatás mellett is többen jutnak gyógykúra lehetőséghez. Nálunk sokaknak még a tb-támogatott gyógykúrák önrészének a megfizetése is gondot okoz. A gyógyfürdők is kevesebb állami támogatást kaptak 2010-re. Arról már nem is beszélve, hogy a fiatalabb betegek a munkahely elvesztésétől való félelem miatt nem merik kiíratni magukat a több hetes gyógykúra idejére. Ez pedig tovább ronthatja a lakosság egészségi állapotát, később pedig költségesebb lesz a kezelés, a gyógyítás. A mozgásszervi jellegű lerokkantosítások számának jelentős emelkedését részben az is előidézheti, hogy a megelőzésre, az időben való gyógyításra a betegek egy részének nincs pénze, illetve ideje. Kissé sarkítva azt lehet mondani, hogy manapság szinte csak a nyugdíjasok vehetik igénybe nyugodtan a gyógykúrákat. Már aki meg tudja fizetni az önrészt. Ebben az életkorban viszont megelőzésről ritkán beszélhetünk, a kezelés már kialakult állapotban történik. Az ördögi kör bezárult.

 

 

 
Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások