English version
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Csípős a torma ára is

A benzin és az élelmiszerárak meredeken ívelnek felfelé. Közvetve vagy közvetlenül mindkettő mindenki érint. A húsvét előtti piaci forgalmon ez ugyan nem érződik, a vásárlók azonban kétszer is meggondolják, miből mennyit vásárolnak.

Meglehetősen húzós zöldség-gyümölcs árakkal találkozhat, aki kilátogat a szombathelyi Vásárcsarnokba. A felhozatallal, sőt az érdeklődéssel sincs probléma, a vásárlók azonban alaposan meggondolják, miből, mennyit vásárolnak. A primőrök árai inkább elrettentők, mint vonzóak. A zöldpaprika kilója 700-900 forint között mozog, s hasonló áron kínálják a paradicsomot is. A retek és az újhagyma csomója 130-150 forint, a burgonya 200 forint körül mozog. Ha húsvét, akkor tojás és torma. A tojás hegyekben 23-30 forintig, a galambtojás mérettől a termetesebbekig. Aki ragaszkodik a hagyományos és csípős tormagyökérhez, az több standnál is vásárolhat, igaz, meglehetősen csípős az ára is. Tíz dekányit 200-250 forintért kínálnak, de ki lehet fogni 150 forintért is. Egy szál nagyjából 20-30 dekás, kérdés, hogy ez lereszelve mennyire esik össze, azaz hány szál kell egy húsvéti „lakomához”.

- Még a tavalyi termést kínálom, s az elég szép volt, ezért meglehetősen visszafogottak az áraim. Nevetséges azt állítani, hogy a rossz termés miatt kell az egekbe emelni a zöldség-gyümölcs árakat. Most sincs olyan szélsőséges időjárás, amelyik annyira visszavetné a termést – állítja egy széles terméskínálattal piacozó őstermelő. – Tudja, úgy van ez, mint a bolti áremeléseknél. Olyan árukészletre is ráteszik a megemelt árat, amelyiket már korábban, jóval olcsóbban szereztek be. Persze, alkalmazkodni kell a többi árus áraihoz, nemigen lehet alá menni…

Horváth Emil a piac egyik legrégebbi, legnagyobb standdal rendelkező zöldség-gyümölcs kereskedője. Ő a budapesti nagybani piacról szerzi be hétről hétre árukészletét.

- Ami a primőrárakat illeti, azokat befolyásolja, hogy a hirtelen felmelegedés gerjesztette a fóliasátras termesztést. Le is mentek néhány napra a primőrök árai. Aztán ismét hidegebb lett, megállt a vegetáció, csökkent a termelés, de növekedett a kereslet. Ezért lettek olyan húzósak az árak. A folyamatos jó idő biztosan pozitívan hat majd az árakra is, de azt nem lehet várni, hogy ne legyenek azok magasabbak, mint tavaly voltak. Gondoljunk a benzin, az energiaárak jelentős növekedésére. Persze, manipulálják is az árakat. A nagyobb készlettel bíró gazdák lekötik a termést egy multival, persze kikényszerített nyomott áron. Az elvárt haszon kiesését kompenzálni kell, ezért a termés visszatartott részét felviszik a nagybani piacra, ahol szabad a gazda, a kereskedők licitálnak az árra. Egyre magasabb lesz a felvásárlási ár, amire még rájön a kereskedő haszna is. Az egyáltalán nem igaz, hogy a rossz termés okozza a rohamos árnövekedést, hanem a termelők egy része a nagyobb haszon érdekében egyszerűen visszatartja a termést, ameddig csak tudja. Ezzel mesterséges hiányt okoznak, majd kinyomatják a készletet a piacra, persze már jól felvert áron. Tormából is bőven van, de azzal is manipulálnak – meséli el tapasztalatait.

Azt is elmondja, hogy almából Dunát lehetne rekeszteni, de ezt is igyekeznek visszatartani a raktárakban. Most már ugyanis nem hűtéssel, hanem gázosítással tartósítanak. Olyan állapotban marad az alma, mint amikor leszedték. Az új termés megjelenése előtt aztán piacra dobják a régit, jó áron. A tavalyi termést a gazdák hetven forint körüli áron adták el, most ebből lesz 150-200 forintos almaár.

- Minden évben itt vásárolok be húsvétra, s minden évben elszörnyedve tapasztalom az áremelkedést. Most már csak annyi tojást veszek, amennyit az ünnepekben megeszünk, évekkel ezelőtt azonban bőven maradt a festett tojásokból is. Paprika, paradicsom helyett pedig marad a bolti torma és mustár – mutatja bevásárlókosarának tartalmát egy középkorú háziasszony.

Egy idősebb férfi a tormagyökerek között válogat, aztán két nagyobb méretűt visz a mérleghez. 

- Kifejezetten a hagyományos tormáért jöttem ki. A család imádja lereszelve, egy kicsit betesszük a sütőbe, hogy ne legyen olyan csípős. Bár, az benne az igazi. Hajdanán bagóért kínálták, annyi termett a kertekben is. Meggyőződésem, hogy most is van elég, de majdhogynem kuriózum lett belőle. A mai generáció talán nem is tudja, hogy valaha a húsvéti sonkához csak tormagyökét jöhetett szóba.  

 

 

 
Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások