English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


II. világháborús katonasírok a Tapolcai- medencében- Nacsa Ferenc előadása
A Tanúhegyek Egyesülete szervezésében került megrendezésre a II. világháborús katonasírok a Tapolcai- medencében című előadás.
A rendezvénynek- március 31- én a Tamási Áron Művelődési Központ I. emeleti terme adott otthont, sajnos, csekély érdeklődés mellett, pedig a jelenlévőkön kívül az iskiolás korosztály tagjainak rengeteg hasznos információval szolgálhatott volna a szakavatott előadó- Nacsa Ferenc, a Tapolca és Környéke Honvéd Bajtársi Egyesület elnöke.

Ahogy azt előadása kezdetén kiemelte Nacsa Ferenc, mintegy öt éves kutatómunka eredményeként tárhatta a téma iránt érdeklődők elé anyagát és a számos "beszédes" fotót, amelyeket helyszínről- helyszínre, minden sírt végig jkárva készített. Hangsúlyozta, hogy munkája során siralmas körülményeket tapasztalt, csupán néhány sírnál mutatkoztak a megbecsülés jelei.
Az előadó fotók segítségével mutatta be a megjelenteknek a II. világháború elengedhetetlen katonai "kellékeit", mint pl. az Azonosítási jegyet /jobb oldali fotó/, amelyben a baka személyes adatai szerepeltek, vagy a Sebesülési jegyet, melynek felmutatása után a sérült katonát ápolásban részesítették, sebeit ellátták.
A hallgatóság kezébe vehette a Veszteségi lajstromokat /bal alsó fotó/ is a helyszínen. Halál esetén összegyűjtötték, majd regisztrálták a hősi halottakat, ezután temették csak el őket.
Tapolcán- ahogy az a Régi temető bejáratánál is látható- beazonosított nevű katonák nyugszanak.
1947- ben a Belügyminisztérium rendelte el, hogy az éppen odatartozó terület katonasírjait írják össze. A jegyzők mindezt összesítették- ennek alapján már be lehetett azonosítani a katonákat.
A következőkben szemléltető ábrák segytségével részleteiben szólt Nacsa Ferenc a Szent László hadosztály akkori helyzetéről- 1945. március 24- 27- ike közötti időintervallumban. Tapolca bombázása március 25- 26- án volt, az orosz támadás fő ereje azonban csak március 28- ára hagyta el településünket.
Előadása II. részében a Tapolcai- járás katonasírjairól szólt. Elmondta, hogy személyesen lettek végigjárva a sírok, megkeresték a hölgy szemtanúkat,akik fontos adalékokkal szolgáltak.
Rengeteg katonasírt tekinthettek meg a fotókon a megjelentek, az előadó pedig a szükséges háttérinformációval kiegészítve tette teljessé lényegi mondanivalóját.
Néhány település, ahol a fényképek készültek: Ábrahámhegy, Balatonszepezd /Orbán Jenő/, Balatonhenye, Hegymagas, Kapolcs /puky Endre fhdg. és 6 hősi halált halt honvéd társa/, Kisapáti, Kővágóőrs /3 ismeretlen katona/, Köveskál /5 német és 3 magyar ismeretlen katona- 2005- ben a veszprémi katonai temetőbe kerültek/, Kékkút, Lesenceistvánd /nyirő István és fia/, Lesencetomaj, Mindszentkálla, Monoszló, Monostorapáti, Nemesgulács, Nemesvita, Pula, raposka, Salföld, Szentbékálla, Taliándörögd /7 fő munkaszolgálatos sírja- az oroszok végezték ki őket/, Vigántpetend, zalahaláp és nem utolsósorban a tapolcai hősi halottak.
Nacsa Ferenc tartalmas előadásában sok történelmi érdekességet, adatokat és legfőképpen tényeket nyújtott át a közönségének, remélhetőleg ennek az előadásnak lesz folytatása a fiatalok körében.
Szükséges, hogy ne csak március 15- én, hanem egész évben kegyelettel emlékezzünk minden hősi halált halt katonára, embertársunkra, akik hazájukért áldozták föl életüket.

Publikálta
null