English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Dr. Fabiny Tibor: "A Biblia összeköt bennünk- hitünk zsinórmértéke"
2008. június 9- én a tapolcai Protestáns Templomba invitálta az érdeklődőket Boldog Özséb Alapítvány, az Evangélikus, Református és Római Katolikus Egyházközség.
A mintegy félszáz jelenlévőnek Dr. Fabiny Tibor egyetemi tanár tartott tartalmas és érdekfeszítő előadást, melynek címe: "Érted, amit olvasol?- A Biblia értelmezésének kérdései" volt.

Az ökumenikus jellegű rendezvényt Nagyné Szeker Éva /felső fotónkon- elől/evangélikus lelkész kedves, lélekemelő szavai nyitották, ezt követően egy közös ének után Dr. Fabiny Tibor /alsó fotón- elől/ vette át a szót.
Az elismert egyetemi tanár nyitó gondolataiban szólt arról, hogy az idei esztendő a Biblia éve, melyet hazánk keresztény egyházai együttesen hirdettek meg. A Szentírás évszázadokon át hatott, meghatározó szerepe volt, van és lesz is a történelemben.
"A Biblia összeköt bennünk- hitünk zsinórmértéke"- mutatott rá a szent írás fontosságára, majd utalt az Apostolok Cselekedete 8, 26 részére, ahol elhangzik az előadás címadó mondata, illetve kérdése is.
Ez a csodálatos Biblia- i rész az etióp kincstárnok megtérésének története- tudtuk meg az előadótól. Fülöp útja közben találkozik egy zarándokkal, aki éppen hazatérőben van és Izaiás próféta könyvéből olvas. Beszélgetés közben kérdezi meg tőle Fülöp:"Érted-e, amit olvasol?" Az etióp válasza: "Hogyan érteném? Ha valaki nem tanít engem, nem értem meg." Tehát fontos, hogy legyen, aki tanítja, hogyan is értelmezzük a Biblai szavait.
A másik bibliai példa, amikor az emmausi tanítványok csak akkor ismerték fel Jézust, amikor megszólalt- megtörte a kenyeret és az igét magyarázta.
Közérthető magyarázattal szolgált, mit is jelent a hermeneutika szó, amely szorosan összefüggött előadása témájával. E görög szó jelentése- a Biblia értelmezésének tudománya, amely Hermésztől, a görögök egyik istenének nevéből származik. Az isten hírnöke, aki az emberek- istenek közti üzeneteket közvetítette.
A hermeneutika: értelmezés- emelte ki beszédében, de a Biblia szövege is értelmezés. A tapasztalásunk a Szentírás beteljesülése.
Az egyetemi tanár utalt rá, hogy a leírt szót a kimondott szó előzte meg, ugyanis csak a hallottakat tudták a későbbiekben lejegyezni.
Jézus is szóban- példabeszédekben- tanított. Amikor halljuk a Szentírás hangját, akkor értelmeztük, értettük meg igazán. Valljuk az Ó- és az Újszövetség egységét- két szövetség- egy Biblia.
Érintette a különböző Biblia- fordításokat, amelyek külön- külön egyfajta értelmezésnek minősülnek.
A Szentírás 66 könyből áll össze- tudtuk meg az előadótól- ebből 39 az Ószövetségben, 27 pedig az Újszövetségben található. Egy szerves, egész műről van szó, irodalmi- nyelvi megközelítés szerint is.
Nagyon lényeges, hogy a Szentírást hívő lélekkel, bűnbánattal és nyitottságra való hajlammal olvassuk, hogy idővel ráébredjünk, hogy tulajdonképpen nem mi értelmezzük a Bibliát, hanem a Biblia értelmez minket.
Megemlítette előadásban William Tyndale bibliafordító, teológus és lelkipásztor nevét is, aki szintén arról szólt, hogy csak hittel, egyszerű szemmel olvassuk a Szentírást, hiszen új teremtmények vagyunk. Majd utalt Szent Ágostonra is, aki szerint vannak világos és homályos helyek a Bibliában, mindkettőnek megvan a magyarázata.
Akit megérint az Isten hangja, az lelki emberré válik- nyilatkoztatta ki Dr. Fabiny Tibor, majd tartalmas, mélyreható gondolatai végén utalt kereszténységünk buktatóira is: - Kereszténynek lenni könnyű, megmaradni annak már annál nehezebb feladat. A lélek dolgozik bennünk, a bűn azonban eltakarja néha Isten- arcunkat. Jézus Krisztus segítségével minden sikerül.
Befejezésül arrólt szólt, mintegy útmutatóként, hogyan olvassuk a Bibliát: lehetőleg reggel és lassan, hogy értelmezni tudjuk, amennyiben folyamatosan olvassuk, akkor egyfajta belső hallás alakul ki bennünk, végül a Szentírást partitúrához hasonlította a neves előadó, mert dallamai kedvesek fülünknek és szívünknek egyaránt.
Az előadás után egy kedves gesztusnak lehettek szemtanúi és szereplői is a részvevők. Nagyné Szeker Éva és Dr. Fabiny Tibor a templom bejáratánál a kézfogás előtt egy kosárkából kavicsot választottak, minden egyes kavicson bibliai idézet szerepelt. Mint ahogy az előadó is reagált rá, a kőnek, a sziklának a Szentírásban is szimbolikus jelentése van. Ezekből az idézetes kövekből vehetett minden jelenlévő útravalóul, hogy lelkében ily módon is nyomot hagyjon a Biblia és annak üzenete és fontossága mindennapi életünkben.




Publikálta
null