English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


A női kezek dicsérete- gyöngyékszerek és kerámiák kiállítása Tapolcán

Településünkön is aktív képzőművészeti jelenlét tapasztalható, ennek ékes bizonyítéka az emelkedő tendenciát mutató kiállítások száma.

Természetesen a közművelődési intézmények vezetői „vevők” a város határain túl élő művészek bemutatkozására is.

Így kerülhetett sor- április 23- án- egy közös kiállításra a Batsányi János Művelődési és Oktatási Központban, ahol a Sümegről érkezett Csizmadiáné Szász Ildikó gyöngyékszereiben, valamint Oszkai Réka kerámiáiban gyönyörködhetett a nagyérdemű.

 

A közös kiállítások Tapolcán sem mindennaposak. Akár a testvérvárosi szálakat erősítendő rendezvényként is aposztrofálhatjuk a két kiállító hölgy „vendégszereplését”.

Oszkai Réka neve ismerősen cseng településünk polgárai körében, már 2005- ben is megcsodálhattuk a nők életének ellesett pillanatairól, családról, kedves tündérkékről, koboldokról  mesélő kerámiákat, amelyek a szecesszió jegyeit hordozzák magukon, de kiállított a Barackvirág Óvodában, és 2008 novemberében a Tamási Áron Művelődési Központban is.

Csizmadiáné Szász Ildikó rövid idő alatt- mintegy két esztendő- fejlesztette művészi színvonalra gyöngyékszereit. Emellett hastáncol, modellkedik és tehetséges természetfotós.

A közös tárlaton megjelenteket Halász Valéria /fotó jobb szélén/- kulturális munkatárs - köszöntötte, majd rövid bevezetője után átadta a szót N. Horváth Erzsébetnek, az Új Tapolcai Újság főszerkesztőjének.

Az ismert média-személyiséget- mint elmondta-, a rendezvény előtt az a kérdés foglalkoztatta, hogy a nőről, a női kezek dicséretéről miért olyan személy beszéljen, akinek „kettessel kezdődik a személyi száma”.

Némi derültség után meg is válaszolt saját kérdésére: - Igaz, a férfiak szeretnek bennünket, de mi ismerjük a legjobban magunkat- summázott, majd tartalmas eszmefuttatásában utalt a múzsák találkozására, a női kezek jelentőségére: - Kiállítás olvasható a meghívón, én is így fogalmaztam…ám valójában  egy találkozásról van szó. Nem csak Kelet és Nyugat találkozásáról, hanem a múzsákéról is...

Ezen kívül a női kezek dicséretéről, amelyek itt főszerepet játszanak. A táncos lányoknál is fantasztikus kifejezési módok szólaltak meg a kézmozdulatokon keresztül. A gyöngyékszerek készítése közben is, a szíve-lelke mellett a hihetetlenül finom mozdulatokat is hozzá kell adnia a művésznek alkotásaiba… de mindez a keramikus estében is igaz- emelte ki mondandója lényegét N. Horváth Erzsébet, aki a következő percekben rámutatott- Oszkai Réka a „legősibb emberi mesterséget” műveli. Az első fazekasok is a gyengébb nem képviselői közül kerültek ki, akik a családi tűzhely mellett ültek, így készítve el az első edényeiket.

- Formálták, alakították, díszítették- a szépség törvényei szerint. Ez minden művészet gyökere! A két művésznek ez a szépség a mindennapi kenyerét jelenti. A szobrok, amelyek sokat mesélnek alkotójukról, valamint rólunk- nőkről. Kifejezi örömünket, bánatunkat, csodálkozásunkat vagy szeretetünket.

Ez a szecesszió világa- a maga színeivel, pompájával, sokszínű díszítő elemeivel, de szólt a pillanat varázsáról, az alkotóról, aki mindezt képes „megőrizni” és „megörökíteni”.

Hangsúlyozta, a kiállítók olyan utazásra hívják a megjelenteket, amely ritkán adódnak az ember életében.

Korkritikája végén arra kérte a közönséget- mosolyogva nézzék végig a kiállított műveket, a szobrok- szinte interaktív módon- parancsba adják mindezt… de azért is, mert a XXI. század embere lassan már elfelejt mosolyogni is.

Oszkai Rékánál Krúdy Gyula Szindbádját, Csizmadiáné Ildikónál  pedig, Kosztolányi Dezsőt idézte az elismert újságíró. A Nyugat első nemzedékének kiemelkedő alakja írt egykoron a 10 legszebb magyar szóról, amelyben a gyöngy szó is helyet kapott.

A gyöngy- amelyben egyszerre lehet „gyönyörködni”, ugyanakkor belül „gyönyörködtetni” is képes- utalt rá a helyi havilap főszerkesztője, majd történelmi időutazásában szólt arról is, hogy a gyöngy kultikus eszköz volt- védett a babona ellen, régen a fiúk fülébe- rontás miatt- is  tettek. Mára inkább díszítőelemként használatos.

Összegzésképpen elmondta, Ildikó művei színvilágukban is változatosak, a nyakláncokon kívül karkötőket és gyűrűket is megcsodálhatnak a képzőművészet iránt fogékonyak… és Oszkai Rékához hasonlóan, a másik művész is a szépség törvényei szerint alkot.

 

A közös kiállítás megnyitója után a közönség további ízelítőt kapott a Kelet- i hangulatból. A sümegi KHALIFA Kávé- és Teaház /bal oldali fotó/ kínálta a régi gyarmatokról származó szálas fekete, fehér, zöld és gyümölcsös teáit.

A csábítás művészei is gondoskodtak a vizuális látványról. Szintén Sümeg városából érkezett a kiállítás megnyitójára a KHALILA Hastánccsoport két elbűvölő tagja.

 

Végezetül külön köszönetet kell mondanom a kiállításnak otthont adó Batsányi János Művelődési és Oktatási Központ vezetőjének- Nagyné Szűcs Klárinak és munkatársainak.

Sokadszor bizonyítják, hogy minden tehetségnek teret és lehetőséget adnak a bemutatkozáshoz, legyen helyi, környékbeli, vagy akár határon túli tehetség /Bojtos Andrea /Szlovákia/- mandala festőművész- 2009/. Emellett maximális hozzáállásuk, önzetlen segítségük példaértékű. Köszönet érte!


A kiállítás megtekinthető munkanapokon- 9-15 óráig!


Minden kiállított gyöngyékszer és kerámiaszobor sorszámozva van, ez alapján megvásárolható.

Érdeklődni az intézmény irodájában lehet a fenti időpontokban!


További fotók a kiállításról


Csizmadiáné Szász Ildikó művei






































































































Oszkai Réka alkotásai



























Publikálta
null