English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 1.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete.
Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

- Alapigazságot fogalmaztál meg. Valóban magas a kóbor kutyák száma egy ideje, de elszomorító, hogy már a cicák közül is egyre többen kerülnek az utcára. Hogy milliós nagyságrendben beszélünk, annak két magyarázata is van.
Magyarországon a felelős állattartás képe még a kialakulás fázisában van. Szívesen vásárolják meg a kiskutyákat, majd még egy darabig dédelgetik is őket. Ahogy nőnek és vele változik viselkedésük is, egyre terhesebbé válik a tartásuk, azt tartják a legegyszerűbb megoldásnak, ha megválnak a házi kedvencüktől.
Ilyenkor az esetek többségében utcán, jobb esetben az állatmenhelyeken végzik. A harmadik verzió- amikor megjelennek a rendelőnkben és kérik: altassuk el a kutyát.
Ahogy arról értesülhettek a tulajdonosok is, jelentős változást hajtottak végre az elmúlt időszakban az Állattartási Törvényben. Ezek között szerepel az is, hogy az adott jószágot indokolatlanul nem altathatjuk el. Ennek következményeként a jószág, mint végső megoldás- az utcára kerül.
Tőlünk nyugatabbra fekvő országokban lényegesen fejlettebb, magasabb színvonalon működik az állattartási kultúra. Amikor a gazdi kiválasztja a kutyát, attól a perctől az állat életének a végéig kötelességének tekinti, hogy a lehető legjobb körülmények között élje mindennapjait kedvence. Nálunk ez a dolog még gyermekcipőben sem jár... tisztelet a szerény kivételnek!
A másik ok a gazdasági világválság hatása. Tudomásul kell venni, egy nagy termetű /30 kg feletti/ kutya havi ellátási, tartási költsége vetekszik egy családtagra költött összeggel. Emellett jobbára csak őrző-védő, terelő munkára tartják őket, esetleg vadászatnál jelentenek komoly segítséget. Ezzel a ténnyel is magyarázható, hogy egyre inkább a kisebb testű kutyák irányába nőtt meg a kereslet.
- Az állattartási kultúra hiányának gyökerei hol keresendők?
- Hazánk egykor agrár-orientált nemzet volt, a házaknál, a tanyákon rengeteg haszonállattal. Az akkori gazdák, a szó nemes értelmében vett parasztok nagy becsben tartották négylábú vagy kétlábú kedvenceiket, kijárt a tisztelet ezeknek a jószágoknak.
Ez a fajta szemlélet és hozzáállás a gazdasági átalakulás következtében- idővel- megfakult. Átszoktattuk magunkat a kedvtelésből tartott állatok vásárlására, de az alapkultúrájának a hiánya nagyon érződik. Iskolákban nem tanítják, egyik szülő sem adja át az utódoknak a hasznos tapasztalatokat. Nincs kapcsolódási pont, ezért saját belátásuk szerint bánnak az adott kutyával, macskával, hörcsöggel... így aztán sok esetben helytelenül alkalmazzák ezeket a szabályokat.
Amennyiben kellő felelősségérzettel rendelkeznének a gazdik, akkor lényegesen kevesebb házi kedvenc végezné az utcán.
- Jómagam is külön linkben tájékoztatom az olvasóim az örökbefogadás szabályairól. Tegyük helyre ezt a kérdést!
-Ahány alapítvány és állatmenhely, annyiféle árfekvés. Tudni kell, hogy az ide begyűjtött, bevitt ebeknek is van tartási költsége /takarmányozási,állatorvosi, stb.../. Ezeket az összegeket alapítványi pénzekből és szponzorációs juttatásokból gyűjtik be. Ahol mindez nem működik, ott meghatározzák, hogy milyen összeg ellenében viheti el az illető a kutyát, de emellett a tartási feltételeknek is meg kell még felelni.
Egyes menhelyek úgy gondolkodnak: ha ingyen viszed el a kutyát, akkor számodra nem is fog értéket képviselni... így kis idő elteltével kidobod az utcára. Amennyiben fizetsz érte, akkor már létrejön köztetek egyfajta kötődés.
Az utolsó verzió, amikor az "elvetemült" kutyamentők a legbetegebb ebek érdekében is bármit megtesznek, hogy életben tartsák őket. Így adva esélyt számukra, hogy egy szép napon szerető gazdira lelnek.
- Mi a helyzet kóbor kutya ügyben Tapolcán?
- Városunkban és környékén viszonylag kezelhető a kóborló állatok elhelyezése. Nem képez jelentős problémát ez a kérdéskör. Sokkal inkább az elérhetőség megszervezése, a bejelentésekre történő reakcióidő a hosszú. Ezért fordulhat elő, hogy sokszor napokig, olykor hetekig is kóborol az utcákon a bejelentett állat.
Az állatmentés folyamatában kellene pozitív irányú előrelépés.
A Batsányi utcai Állatorvosi Központunk a legmesszebbmenőkig elhatárolódik a házi kedvencek indokolatlan altatásától.
Ez csak akkor lehetséges, ha meghal a gazdi, nem biztosítható a továbbiakban a jószág élettere. Indok lehet, ha az állattartó anyagi feltételei nem adottak, vagy amennyiben gyógyíthatatlan beteggé válik kedvenc állatunk- fejezte be válaszát dr. Ásványi Tamás, akivel rendelőjében, az Állatorvosi Központban beszélgettem.


Folytatjuk...
Publikálta
null