English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 3.

Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete.
Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

 

Az idősebb korosztály még emlékezhet rá, hogy régebben sokkal több nagytestű kutyát láthatott az ember. Manapság- dr. Ásványi Tamás által is említett okok miatt- egyre inkább kiszorítják a kuvaszokat, komondorokat, vizslákat, német juhászokat az úgynevezett kedvtelésből tartott kistestű ebek. Pusztán divathóbort, vagy egyéb okokról is beszélhetünk. Sorozatunk szakértőjének válaszából megtudhatja a Kedves Olvasó.

- Amikor társat választ az ember, úgy teszi, hogy képes legyen vele a későbbiekben együtt élni. Sok paramétert kell mérlegelni addig, amíg a tervből eljutunk a megvalósítás (vásárlás) fázisáig. Aki pl. az Y-ház kilencedik emeletén lakik, nagy valószínűséggel nem a bernáthegyi kutyusok között keresgél. A négylábú kedvencünk ideális életkörülményeihez is kell igazítanunk a kutyánk méretét.

Ezért, akinek esetleg telephely őrzésére kell őrző jószágot választani, annak már egy nagytestű, morózusabb, méretével, megjelenésével is tiszteletet parancsoló kutyára kell voksolni, nem egy kedves kis spánielre... vagy folytathatnám a példák sorát egy golden retriever fajtával, akit kisgyermek mellé nem ajánlanék semmi esetre sem! Minden egyes lépésnél fel fogja lökni a kisgyermeket. Ezért inkább családbarát kutyusokat szoktunk javasolni az ehhez hasonló esetekben. Szintén fontos tényező, amit az előző részben is taglaltam már, vagyis egy nagytestű eb tartási költsége felér egy plusz családtagra fordított összeggel. Emellett tudunk olyan történetről is, amikor megveszik a 6-8 hetes csöppségeket, amelyek nem egyszer néhány hónap múlva elérhetik a 30-40 kg- os súlyt is. Ilyenkor sokan megijednek, mit is kell tenni egy ekkora kutyával? Ennek a következő fázisa, hogy anyagilag sem tudják tovább vállalni a felmerülő költségeket, ugyanis régi adagjának a többszörösét igényli már. Kérdezted, beszélhetünk-e divathóbortról? Igen, ül ez a kifejezés, hiszen a média óriási szerepet játszik ebben. Akik még emlékeznek arra, mikor a 101 kiskutya című filmet játszották, a következő hetekben drasztikusan megnőtt a dalmata kölykök iránti kereslet. Karácsony után már bernáthegyire „váltottak” az emberek. A gyermekek látták a Beethoven néhány részét, utána nem véletlenül szaporodott el ez a kutyafajta.

- Kategorikusan kijelenthető, hogy átbillent a mérleg nyelve a kedvtelésből tartott kutyák irányába?

- Úgy gondolom, hogy igen. A nagytestű ebek már csak speciális célt szolgálnak az esetek döntő többségében, amiről már szintén szóltam, talán kiegészíthetem annyival, hogy a családi házakban fedezhetők még fel, de ez is besorolható az őrző-védő kategóriába.

A kis- és közepes testű kutyákat sokkal inkább társként kezeljük. Itt akár pótcselekvésről is beszélhetünk, ami főleg az idős generáció körében érvényesül- reggeli séták, együtt étkezések, stb. kíséretében. A nagytestű jószágok esetében- lesarkítva- „munkaeszköz” a négylábú kedvenc. 

Fotó: www.ebtelep.hu és Dancs István

Folytatjuk...

Publikálta
null