English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 5.

Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

A Pitbull potenciális veszélyt jelent egy gyermekre? Esetleg családbarát fajta? Valóban olyan a kutya, mint a gazdája?- ezeknek a kérdéseknek is utána jártam. Aki válaszolt, sorozatunk házigazdája: dr. Ásványi Tamás.

 

- Külön téma egyes kutyafajták megbélyegzése: Pitbull- öldöklő, tacskó- alamuszi, alattomos… van valós alapja ezeknek a jelzőknek?

- A kinemesített fajtákat valamilyen céltól vezérelve tenyésztették. A tacskót többek közt vadászatra- nagyszerűen hajtott vadakat, emellett kis mérete miatt befért a rókalyukba is. Vehemens vérmérsékletű eb, ezért is mondják rá, hogy alattomos, amikor például odacsíp az ember bokájához.

A Pitbullt valóban harci kutyának tenyésztették ki. Nem véletlenül, hogy hihetetlen erős állkapoccsal rendelkezik- erős a harapása és a fogása. Ezt a fajtát, ahogy a boxert is, azért tenyésztették, hogy az erősebb, nagytestű állatoknak (bivaly, szarvasmarha, elefánt- Hannibál idején) is oda tudjon harapni. Ez komoly visszatartó erő volt a másik fél számára.

Összegezve- a Pitbull nem kutyaviadalok főszereplőjének, hanem emberek védelmére tenyésztették ki.

Azt sem árt tudni, hogy a Pitbullhoz hasonlóan a Amerikai staffordshire terrierek sem viselik el  fajtársaikat. Sőt, utcán való sétáltatás közben, ha más állatot lát, rámozdul. Azonban emberre nem jelent alaphelyzetben veszélyt, csak akkor, ha erre a célra képezik ki.

A fajtakönyvében is családbarát, gyerekek mellé is ajánlott jószágként szerepel. Megbízható, hálás, szeretetteljes kutyus, de ehhez egy olyan nevelési mechanizmus is szükséges.

Voltak és lesznek is kontrasztok- nem vitás! Dobermannból is lehet a gyermek mellé jámbor játszótársat nevelni, de spánielből is harci ebet- kiképző, kiképzés függvénye.

- Van egy mondás, miszerint: Amilyen a kutya, olyan a gazdája. Mi igaz ebből?

- Minden. Ábrázatra és mentalitásra is megállja a helyét ez a kijelentés. Mér a fajta kiválasztásánál is egy külső tulajdonság dominanciája alapján választunk. Elképzelhető, hogy tudatalatti, de az adott fajta már élvezi a szimpátiánkat, ugyanis saját tulajdonságaink bizonyos részét látjuk benne.

A velünk élő négylábú kedvencünk az összes apró rezdülésünket, attitűdjeinket felismeri… mivel számára Te vagy a falkavezér, ezért nem véletlen, hogy felveszi ezeket a viszonyulási mintákat. Amikor megnézzük az 5-6 éves kutya viselkedését, szinte ugyanazt látjuk, mint a gazdájánál.

Létezik olyan is- tanítják az Állatorvosi Egyetemen-, hogy rokonszenv-sántítás. Megfigyelhető, hogy amennyiben a gazdi sántít, egy idő után- bár a kutyának semmi baja-, mégis elkezd sántítani. Ez egy pszichésen kialakult viselkedésforma, valójában szervi elváltozás nem mutatható ki a kedvencnél- mindössze a kutyus gondolja úgy, hogy ez így van rendjén.

Másik példa. Amikor a rendelőm várójában egy frusztrált kutyatulajdonos hozza be a jószágot, látható, hogy az eb is ideges- ugat egyfolytában, nyüszít, nehezen kezelhető. Kiegyensúlyozott, nyugodt gazdi esteében a kutya is hasonlóképpen viselkedik-, türelemmel kivárja, amíg sorra kerül, várja a kiadott parancsszavakat, amikre megfelelően reagál is.

A négylábú családtagunk alapján jellemrajzot készíthetünk a gazdájáról… de mindez fordítva is igaz!

Sir Winston L.S. Chuechill fotó: http://tltcbulldog.blog.hu/2010/01/09/bulldog_nevek_bulldog_names
Publikálta
null