English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 6.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Minden gazdi rémálma, hogy a házi kedvence- jelen esetben- kutyusa beteg lesz. Nem pusztán az anyagiak miatt, hanem azért is, mert féltjük őket, hiszen családunk tagjaivá váltak az idők során.
Dr. Ásványi Tamás ezúttal a kutyákkal kapcsolatos betegségekről fogalmazott meg hasznos információkat az Önök számára.

- Több helyen is olvasható, hogy vannak egyes kutyafajtákra különösen jellemző betegségek? Van alapja?
- Valóban vannak bizonyos fajták, amelyek hajlamosabbak adott betegségekre. Általában a tenyésztés során alakult ki, majd vették észre. Kategorikusan nem jelenthető ki, hogy az éppen szóban forgó betegség csak arra a kutyafajtára jellemző, inkább az előfordulási index magasabb számban jelentkezik.
Egy példa: kistestű kutyák esetében, mint a francia buldog, mopsz, Yorkshire terrier újabban gyakori  gond a patella ficam, a térdkalács megbetegedése. A német juhászoknál sokkal inkább a csípőízületi diszplázia, amiről szólhatok.
Vannak olyan fajták, amelyek sokkal inkább a gyógyszerekre érzékenyek. Létezik egy külső és belső parazita-mentesítő orvosság, amely a kutyusok 99 %-ánál az agy vérgátján nem megy át. A collie, skót juhász, dalmata esetében viszont mégis átjut ez a gyógyszer, és komoly mellékhatásokat, idegrendszeri tüneteket idézhet elő.
A miértre nincs kézzel fogható magyarázat, sokkal inkább a gyakorlati következményekre vezethető vissza, ahol az adatokat összegyűjtve állapították meg, hogy X számú gazdánál az a fajta betegség hány esetben fordult elő.
Hazánkban- a már említett- német juhászoknál gyakori csípőízületi diszplázia mellett a Candida equina /gerincvelői idegrostok károsodása/ nevű betegség jobbára a nagytestű fajtákra jellemző /dog, rottweiler, dobermann/. Itt a gerincvelő homokóraszerű szűkülete nem az ágyéki, hanem a nyaki szakaszon alakul ki.
Sokféle öröklött és szerzett betegséget ismerünk, vannak, amelyek egyes kutyafajtáknál valóban gyakrabban, míg a többinél ritkán, vagy soha nem jelentkezik.
- Melyek a leggyakoribb "kutyabajok"? Az én kutyusaim esetében a szem problémái jöttek elő...
- Ebben az esetben rangsorolást kell végezni. Vannak tartási és takarmányozási hibákból eredő, emellett gyakori a fertőző ágensek- baktériumok, vírusok, gombák, paraziták által előidézett betegségek. Védekezési lehetőségként a védőoltást, vagy a tökéletes tartási és takarmányozási körülmények közötti megfelelő immunállapot produkálását választhatjuk. Ezáltal olyan belső egyensúlya, védekező képessége lesz, hogy nem támadják meg, vagy csak nehézségek árán fertőzik meg ezek a már említett ágensek a házi kedvencünket.
A szem kötőhártyájának a gyulladása többnyire a kistestű kutyáknál fordul elő. Ez alapjában nem jelent nagy gondot, hiszen a huzat, hideg vagy a por hatására az embernél is előfordul. Azonban néhány kutyafajtának a könnycsatornája hiányzik, vagy eltömődött. Ilyenkor a távozó váladék nem a könnycsatornán át az orrba, hanem az állat bőrére, szőrére folyik.
Ez valójában nem betegség, hanem következményes tünet. Abból adódik, hogy rosszak a tartási körülmények, vagy fejlődési rendellenesség következtében nem tudott kialakulni a könnycsatorna. Ettől a kutyusunk még simán el tud élni akár "száz" évig is, maximum szépséghibaként jelentkezhet nála. Ahogy említettem a fentiekben, a fő gondok a tartási és takarmányozási problémákból adódnak.
Egy kölyökkutya parazitás fertőzése a későbbiek során meghatározza az egész életére szóló immunitását, illetve a megbetegedésére való hajlamot. A saját védekező rendszere  ilyenkor már kevés, ezért állatorvosi beavatkozást igényel.
Publikálta
null