English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 12.

Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

 

Hála a Kedves Olvasóknak, ezen a héten is két érdeklődésre számot tartó kérdést tettek fel szakértőknek, aki sok hasznos tudnivalót oszt meg Önökkel. Először arra válaszol Ásványi doktor, hogy a „szobakutya” miért is hullatja folyamatosan a szőrét, majd a házi kedvenceink eutanáziája /”kegyes halál”/ lesz terítéken.

 

- A szabadban tartott kutyák esetében a vedlési ciklus szerint a tavasz beköszöntével válnak meg a téli bundájuktól, majd egy gyengébb szőrzet alakul ki rajtuk. Ez mintegy 1- 1,5 hónapos időintervallumot vesz igénybe. A koronaszőrzet még lehullhat, azután a jó gazdi még speciális kutyakefe segítségével véglegesítheti és esztétikusabbá teheti a jószág külsejét. Augusztus vége felé szokott lenni még egy kisebb szőrzetváltás, amikor a nyári, gyengébb változatot ismét a téli, dúsabb veszi át.

Merőben más a helyzet a lakásban tartott ebek esetében. Ők temperált /aránylag állandó/ hőmérsékleti viszonyok között élnek az év 365 napján. Így a bundájuknak sem kell alkalmazkodni a külvilág változó viszonyaihoz. A jószág genetikai paramétereit, képességeit nem lehet „megerőszakolni”, így aztán le is vedli ezt a szőrzetet, amire amúgy sincs szüksége. Ezért tapasztalható, hogy a lakásban tartott kutyák /de idesorolom a macskákat is/ állandó, folyamatos szőr-vedlésben vannak. Ez még nem betegség jele, mert amennyiben a bundája továbbra is szép fényes, nem hullatja foltokban, akkor a fentiekről van szó. Mivel ez egy természetes folyamat, nem is tudunk tenni ellene. Amennyiben valamilyen hiány-betegség okozta szőrhullást tapasztalunk, azt értelemszerűen- orálisan /szájon át/ adott táplálék-kiegészítőkkel hatékonyan lehet kezelni. Manapság sok-sok „csodaszer” kapható, amelyek vagy lassítják, vagy meg is állítják ezt a szőrhullást.

El kell mondanom, hogy az állatorvosi tevékenység mintegy 2/3-ad részét a kültakaróval kapcsolatos problémák teszik ki, mint pl. a parazitás, fertőző eredetű vírusok, baktériumok, esetleg étel-allergia, vagy veleszületett probléma. Sok esetben nehéz rájönni, mi is okozta a bajt. Lehet a kutyánk szájában megjelenő fekélyes tünet veseelégtelenségre is utalhat. Vagy a jószág testén kétoldalt- szimmetrikusan- megjelenő /nem viszkető/ szőrhullás valamilyen hormonális eredetű megbetegedést jelez /szukáknál- petefészek ciszta, kanoknál- here- vagy prosztatadaganat/. Diffúz szőrhullásért a pajzsmirigy túltengése okolható.

Nagyon gyakori az étel-allergia is. Ennek okai közt szerepelhet egy rosszul megválasztott táp, veleszületett enzim-hiány. A másik nehezen felderíthető betegség az úgynevezett kontakt ekcéma, amikor a tulajdonos jót akar a kutyusának… és például gyapjútakaró lesz a kutya fekhelye. A jószág bőrét irritálja az anyag, vakarózni kezd, aminek következményeként a gyapjúval érintkező testfelületen kihullik a szőrzet. Ez egy valódi eset volt, sok időnkbe tellett mire rájöttünk, bekértünk egy fotót az eb fekhelyéről, és akkor derült fény a titokra. A másik esetben a házi kedvencnek fém-allergiája volt. Ez annyit jelent, hogy a régi műanyag „kajás tálat” egy új, fémből készült etetőedény váltotta fel. A jószág ebből falatozott, de közben az orra minden esetben érintkezett a fémedénnyel, amire allergiás volt. Alapból erre sem gondol az ember, de most már ilyennel is volt dolgom…

- Emberek esetében is gyakran szóba kerül az eutanázia, vagy „kegyes halál” jogosultsága. Kutyák esetében más a helyzet?

- A téma ugyan közel sem vicces, de idézek egy mondatot: Amikor az ember elmegy egy rossz diagnosztizálás miatt a háziorvosához- reklamál nála… ha az állatorvos diagnosztizált rosszul- még mindig ott az eutanázia lehetősége!

… de félre a tréfával! Tudomásul kell vennünk, hogy a magyar ember állattartási kultúrája még napjainkban is rosszul értelmezi az eutanázia esetét. Miért? Egészséges állatot, akit a tulajdonos egy idő után megun, vagy különféle okokból kifolyólag nem tud tartani, egy jóérzésű ember nem fog elaltatni. Az eutanázia nem azt jelenti, hogy elveszem az élet lehetőségét a kutyámtól! Amennyiben már nem egy állathoz méltó életet él, vagy gyógyíthatatlan betegségben szenved, esetleg olyan komoly terhet ró a gazdira, hogy mindkettőjük nehezen éli meg a szenvedés időszakát, abban az esetben jogosnak gondolom az eutanázia lehetőségét.

Felvetődik a kérdés: mi az a határeset, ahonnan már „jogos” az eutanázia- gyógyítható-e a fennálló betegség, a tulajdonos képes-e kezelni ezt a helyzetet? Sok esetben, főleg idősek esetében betű szerint lelki társ szerepet tölt be a jószág. Nekünk, állatorvosoknak ebben az esetben könnyebb kimondanunk, hogy ez a leghumánusabb megoldás, de a gazdikat már nem egyszerű meggyőzni minderről. A „kegyes halál” tényleg jelentse azt, amit ez a két szó takar. A további szenvedést, az életminőség drasztikus romlását megelőzendő cselekedetet.

- Törvényi szabályozás?

-Amennyiben olyan kötelezettségre gondolsz, hogy X vagy Y esetben kötelező elaltatni az állatot- nincs! Saját elbírálás alá esik. Az kétségtelen, hogy komoly szabályok, kritériumok közé szorították az eutanázia jószágon történő elvégzését. Megvan a megfelelő protokollja, hogyan, milyen körülmények között kell elaltatni az adott állatot.

Első lépcsőben a tulajdonos írásos beleegyezése szükséges, ez megoldható egy formanyomtatvány segítségével. Ez főként az állatorvost védi egy esetleges- későbbi- jogi úton történő támadás esetén. Mi „csak” felvázoljuk a tényeket, a döntés azonban minden esetben a gazdi kezében van. Az elaltatási folyamatban először egy úgynevezett műtéti altatást végzünk- ilyenkor a tudatot kikapcsoljuk, az életfunkciók /keringés, légzés/ tökéletesen működik, a jószágnak nincs fájdalomérzete. A következő lépés, hogy ebben a tudatvesztéses állapotában kapja meg a második injekciót, amely már leállítja az életfunkcióit, és az agy központjában bénítja a keringést, légzést, ami a kutya halálához vezet. A jószág kimúlásának beálltáig ott kell maradni az állatorvosnak, majd diagnosztizálnia is kell a halál beálltát. Vagyis elmondható, komoly törvényi szabályozása van a négylábú családtagunk esetleges „kegyes halálának”.

Publikálta
null