English version
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 15.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Már megszokhatták a Kedves Olvasók, hogy dr. Ásványi Tamás a maga magas színvonalú szaktudása mellett egyedi stílusban válaszolja meg az Önök kérdéseit.
Ezen a héten ismét két érdekfeszítő téma került terítékre: a szexéhes kutya, illetve állatkínzásnak minősül-e házi kedvencünk fülének vagy farkának sablonra vágása, egyáltalán engedélyezett-e?

- Egy kedves hölgy kérdezi, hogy mit tegyen, ha a kutyája- amikor a közelében tartózkodik, főleg lehajolt állapotban, AZT akarja?
- Amennyiben röviden szeretnék válaszolni, akkor egy szó: ivartalanítás.
Valószínűnek tartom, hogy jelen esetben nem a hierarchikus rendben alakult ki a dominancia, hogy tisztázott legyen, ki is a falkavezér a családban. A hölgy talán képtelen olyan határozott magatartással bánni a jószággal, hogy le tudja szoktatni erről a kellemetlen cselekedetéről.
Más. Köztudott, hogy a nők mensesét legalább olyan precizitással megérzik a kanok, mint amikor a szuka tüzel. Ez is hatást gyakorol rájuk, bizonyos szinten. Arról nem is szólva, hogy a gyengébb nem esetében bizonyos anyagcsere vagy cukorbetegség, stb. esetében olyan feromonokat, illatanyagokat bocsát ki a szervezetük, amik ismét csak ingerlő hatással lehetnek a házi kedvencre.
Még olyan is előfordulhat, hogy a jószágnak van egy plusz aktivitása, hormonális túltermelődése (mellékvese vagy prosztata-rendellenesség), amely kiválthatja ezt a reakciót.
Mindenképpen a herélés, vagy az ehhez köthető implantátum lehet még megoldás. Igaz- az utóbbi csak ideiglenes (kb. 1 éves időintervallum). Olyan, mint a mikrochip, be kell ültetni a kutya nyakbőre alá, utána folyamatosan szabadulnak fel azok az anyagok, amelyek az eb hormonális aktivitását visszafogják, vagy esetleg le is állítják.
Ez abból a szempontból szerencsés megoldás, hogy meghatározott ideig tart. A sebészi beavatkozás viszont örök- nincs visszaút.
Ezekben az esetekben nem csak a lehajolt testhelyzet, nem az adott póz váltja ki a négylábú kedvencből az ingert. Viszont az is biztos, hogy a határozott, kiegyenesedett testtartás a kutya számára figyelmeztető jelnek minősül.
Abban is van igazság, hogy az ősi ösztönök máig dominánsak, de mégsem a testhelyzet indukálja nála az adott próbálkozást. Valamilyen folyamatos ingerhátteret kell keresni, esetleg a teljes kivizsgálás deríthet fényt a cselekedet nyitjára.
Lényeges, hogy kutyánk nemi tevékenységét kell leállítanunk... ha ennek ellenére még mindig benne van ez a gondolat, akkor vagy pszichés zavarai vannak, vagy a gazdi indukálja. Ezt ki kell tapasztalni, ami szintén nem kis feladat...

- Állatkínzásnak minősül a fül és farok sablonra vágása?
- Az új Állatvédelmi Törvény szerint mindenféle kozmetikai beavatkozás tiltott. A két testrész is ebbe a kategóriába tartozik.
Mivel Magyarországon élünk, itt minden életbe lépett törvénynek létezik egy kiskapuja is. Abban az esetben, ha a fajta standard megengedi a kozmetikai beavatkozást, akkor elvégezhető.
Ezeknél a fajtáknál a tenyésztő szervezet deklarálta, hogy mit szabad és mit nem.
A közérthetőség kedvéért egy példa: két kutyus összeverekedik, egyik a másiknak összeroncsolja a fülét, megtépi, lóg szegénykének a semmiben! Mivel ez életmentő műtét, elvégezzük.
Egyébként egy sablon mellett történő fülvágás közben az adott jószág iszonyatos kínoknak van kitéve. Utána külön tortúra az is, hogy megvédjük a fülét a legkülönfélébb káros behatásoktól.
Sajnos, egyfajta divathóbort részesei ezek a jószágok is, a gazdik szerint sokkal "kutyábban" néznek ki műtét után.
Pedig csak annyiról van szó, hogy alapból az álló fület és csonka farkat szoktuk meg bizonyos fajták esetében. Bizonyos fajtáknál- a mai napig engedélyezett a farok csonkítása (pl. vizsla). Ezek a jószágok vadászat közbe ide-oda csapkodják a farkukat, amitől az göcsörtössé válik- bevérzések, csontkinövések, csonthártya-gyulladás alakul ki benne.
Ebben az esetben ezért is tanácsoljuk a csonkolást... de ez még meg is engedett a törvény jelen állása szerint!


Publikálta
null