English version
Beruházás

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Építési ügyek

Érdekességek

EU pályázatok

Fidesz

Foglalkoztatás

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helytörténet

Információ

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Közhivatalok

Közlekedés

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Rendezvény

Rendőrségi hírek

SZDSZ

Szociálpolitika

Társadalom

Tudományos hírek

Ünnepségek


" Nem az a fontos, hogy ki a főnök "

 

                "Helyre fogom állítani a Mentőszolgálat

                         társadalmi megbecsülését"

 

Dr. Takács Zoltán, az Országos Mentőszolgálat főigazgatójaDr. Takács Zoltán, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója 
  

   „Az Országos Mentőszolgálat az adófizetők pénzét költi, és értük is dolgozik, ezért én úgy tekintem ezt a szervezetet, mintha egy tíz millió ember tulajdonában lévő intézmény lenne. A feladatból adódóan itt nem irányíthat senkit a hatalmi harc: a hivatástudat és a felelősség minden szinten el kell, hogy nyomja a pozíciót.” – És mi történik, ha ez nem így van? – kérdeztem dr. Takács Zoltántól az Országos Mentőszolgálat főigazgatójától, aki 1993-ban a nyíregyházi mentőállomás orvosaként szerzett mentő-szakorvosi képesítést.
  
   -Minden munkatársamnak tudomásul kell venni: nem az a fontos, hogy ki a főnök, hanem az, hogy az adott problémát ki képes a leghatékonyabban megoldani. A mentőszolgálat régi dolgozóinak például le kell vetni a félkatonai szigorból adódó beidegződéseket, mert a huszonegyedik században már nem a tányérsapka színe, és a váll-lapok dekoráltsága, hanem a betegért végzett sikeres szakmai munka a meghatározó. Az új munkatársak már ezt a szellemiséget követik.
  
   -Kemény szavak ezek egy negyvenéves, mosolygós fiatalembertől, aki már a kilencvenes évek elején, kezdő mentő-szakorvos korában eretnek volt a szakmában: Nyíltan beszélt a természetbe kikerülő, egészségügyi intézményekből származó veszélyes anyagokról, színvonalas magán betegszállító céget alapított Nyíregyházán, ugyanakkor sok társadalmi munkát végzett. Többek között – aktivistaként – orvosa volt a Vöröskereszt csengeri vízi mentő csapatának is. Szakmai karrierje kezdetén mégis elköltözött Nyíregyházáról.

 
   -„Sajnos” voltak elképzeléseim a mentőmunka hatékonyságának javításával kapcsolatban is. Ez akkor volt, mikor a szolgálat társadalmi elismertsége folyamatosan zuhanni kezdett. Katonaként a szolnoki repülő ezred légi kutató-mentő alakulatánál szolgáltam: ott megtanultam, hogy zuhanni nagyon könnyű, de egy sérült gépet kijavítani és azzal újra felemelkedni szinte lehetetlen feladat.
   

     -Most mégis megpróbálja?
    
     -Úgy értékelem: eljött az idő, hogy a gép újra szálljon. Hasonlóan gondolkodó munkatársaimmal hamarosan sikerül helyre állítani a mentőszolgálat társadalmi megbecsülését, hiszen a hetvenes évekről elmondhatjuk, hogy szervezettségünk világszínvonalú volt, sőt: a regionális szemlélet már 1948-ban jelentkezett. Dr. Orovecz Béla akkori főigazgató szavait idézem: „Magyarországon területi mentő központokat kell létrehozni!” A dolog érdekessége, hogy ezek a területek megegyeztek a mai régiókkal. Azt hiszem érzékelhető, hogy a sikeres jövő érdekében nem akarom a múltat megtagadni. A gazdasági, a szervezeti és a szakmai értékekre építem a mentőszolgálat az ember- és betegközpontú jövőjét.


    -Beszélgetésünk akarva, akaratlanul elhajlik a szakmaiság felé. Megismerhetjük azt a Takács Zoltánt, aki, amikor 1996-ban Nyíregyházát elhagyva Budapestre költözött, tudatosan készült a magyar mentésügy reformjára?

  
    -Tíz éve hangoztatott elképzeléseim többek számára összeegyeztethetetlenek voltak az akkori lehetőségekkel és álláspontokkal, ezért Nyíregyházával együtt megváltam az Országos Mentőszolgálattól is. Olyan karitatív és alternatív szervezetekkel kerestem a kapcsolatot, ahol a szakmai és a gazdasági kapcsolatokat a jó partneri viszony, és nem a ranglétrán elfoglalt hely határozza meg. Két év után elnöke lettem a Mentők- és Betegszállítók Országos Egyesületének, később a dán mentőszolgálat magyarországi képviseletének, a sürgősségi orvosi ellátást, ügyeletet, és betegszállítást nyújtó FALCK S.O.S. Kft. orvos igazgatója, majd ügyvezető igazgatója lettem.
  
     -Az orvosból rövid idő alatt üzletember lett. Hol a határ?
   
     -Amikor a barátaim ironikus humorral megállapították, hogy az üzletemberek között én vagyok a legjobb orvos, az orvosok között, pedig a legjobb üzletember, elgondolkodtam. Ezután én magam is rájöttem, hogy a betegellátás rovására tudom csak folytatni az egészségügyi pálya üzleti vonalát, eldöntöttem, hogy időközben, első sorban külföldön szerzett közgazdasági tudásomat, üzleti ismereteimet és globális szakmai tudásomat állítom a magyar egészségügy, ezen belül a mentés és a betegszállítás szolgálatába.

        
    -Itt a nagy lehetőség /ahogy kollégái szólítják/ Főigazgató Bajtárs: Az álmodozó ifjú elérte célját! Közel két évvel ezelőtt karizmatikus, hívatás tudattal felvértezett vezetője lett egy intézménynek, mely évi 23 milliárdos költségvetéssel dolgozik, 212 munkahelyen 7600 főt foglalkoztat, diszpécserszolgálatai 828 autó mozgását koordinálják, és minden évben 1,7 milliárd forintnyi üzemanyag számlát nyújt be a költségvetés számára.

   
    -Valóban döbbenetesen nagy számok ezek, főleg akkor, ha még hozzászámítjuk azt is, hogy egy Nyíregyházához hasonló városban naponta háromszáz körüli a mentés- és a betegszállítások száma.
A gyors változásokhoz, és a jelenlegi gazdasági környezethez való alkalmazkodáshoz nem kell feltétlenül új dolgokat kitalálni. Egy új gép tervezésénél nem kell ismét feltalálni a fogaskereket. A már kipróbált mechanizmusokat csak adoptálni kell, akár gazdasági, akár szakmai téren. Annak ellenére, hogy ez elsősorban nem szakmai beszélgetés, elmondom, hogy például a mentőorvosi kocsi sem a mi „találmányunk”. Ennek lényege, hogy egy beteg nélküli, mozgás közben is jól irányítható gépkocsiban ülő mentőorvos bármikor riasztható legyen. A betegellátás után a csak mentő szakápolói felügyeletet igénylő szállításkor már nem ül a mentőben, hanem újabb feladatra vár. Ez hatékonyabbá, gyorsabbá, sikeresebbé és színvonalasabbá teszi mentést.
Szervezeti, és személyi változásokra is szükség van. Az elmúlt években sok jó szakember kényszerült elhagyni a szolgálatot, ezek munkájára, valamint a most felnövekvő szakemberekre és a megújulni képes régi munkatársakra számítok elsősorban. Emberként, partnerként kell viszonyulnunk egymáshoz – egy közös cél – a betegek érdekében.
Öt évre szól a főigazgatói kinevezésem. Az egészség-politikusokkal, pártállástól függetlenül, jó kapcsolatban vagyok. Én ezt fontosnak tartom, mert ha valaminek felül kell emelkedni a politikán az a beteg emberek iránti felelős gondolkodás…
   
   
-Ön sokat tartózkodik Nyíregyházán.
 
    -Hozzátartozóim, barátaim élnek itt. Édesanyámtól tanultam meg szeretni az embereket. Mivel Ő is orvos, nem kevés bíztatást kaptam az orvosi hivatás folytatásához. A Jósa András Megyei Kórház intenzív osztályán kezdtem pályafutásomat, így nemcsak a régi mentős kollégákkal találkozom magánemberként. Sokat utazom, megszoktam az állandó munkát, a gyors döntéseket, és nem tudnám elképzelni magamat egy nyugodt kórházi osztály orvosaként, ahol az ágyak közt sétálgatva-, vagy járó betegeket vizsgálva laboreredmények böngészése közben gondolkoznék az alkalmazandó terápián.
   Mentős vagyok.

Publikálta
null