Sóstói skanzen, a ,,Látogatóbarát múzeum"
2006. február 19. 20:29
Van szatócsboltja, kovácsműhelye, temploma, iskolája, és még temetője is. A falu szépen rendben tartott házaiban ott sorakoznak a háztartások kellékei: a lábasok, üvegek, tányérok, poharak, az asztalokon hímzett terítők. A falakon háziáldás, a padlón rongyszőnyeg, az akasztón kalap, a kemence mellett egy pár csizma. Mindenütt az élet nyomai, mégis hiába várjuk, hogy a gazdasszonyok déli harangszóra kitálalják az ebédet a családnak, mert ezekben a házakban nem lakik senki.
Újjászületik a Tomcsányi-kastély
2005. december 31. 21:35
Dobladozó falaival, betört ablakaival, elvadult környezetével a pusztulás jegyeit viseli magát Vásárosnamény egykori büszkesége, a Tomcsányi-kastély. Az árkádos, oszlopos tornácos, négy tornyos, sarokszobás műemléki védettségű épület a kastély-dombon magasodik, ahol a XVII. században a Lónyay-kúria állt. Itt szállt meg, s itt bocsátotta ki II. Rákóczi Ferenc, a nagyságos fejedelem 1703-ban a ,,naményi pátenst",melyben hadba hívta a szabolcsi nemességet.
Mire felszáradt a vendégmarasztaló sár…
2005. december 26. 20:02
A településeknek - hasonlóan az emberekhez - sorsuk van. Nyíregyháza, a Hild-érmes város a XVIII. században még jelentéktelen kis falu volt, mely a háborúságok és a pestisjárvány miatt a pusztulás szélére sodródott. Már alig akadt valaki, aki művelje a városkörnyéki földeket...
Máriapócs, a zarándokhely
2005. december 3. 18:25
A keresztény világ előtt jól ismert a leghíresebb magyar búcsújáró hely, Máriapócs. A település neve 1696-ban vált ismertté.
|
Egy család regénye
2006. január 3. 23:22
Az idő olyan mint egy hegy, amit át-meg átszőnek az emlékezés alagútjai. A mai fiatalok számára már semmit nem mond, hogy egykor nagy forgalmú vaskereskedés állt Nyíregyházán a mai Dózsa György (a hajdani Vay Ádám) utca 3. szám alatt.
Korányi-díj a gyógyszerésznek
2005. december 30. 22:22
Hagyomány, hogy december végén Korányi Frigyes-díjjal tüntetik ki Nagykállóban a szociális és egészségügyi területen dolgozók legjobbjait. Az idén Skórán Miklós, a Ratkó József gyógyszertár vezetője vehette át az önkormányzati elismerést.
Nyíregyháza: Nevezetes tirpákok
2005. december 10. 14:26
,,A tirpákok középmagas, erős, csontos emberek voltak. A férfiakban a szlávok szívóssága egyesült a magyarok erejével. Asszonyaikon nem látszik a szláv hatás: nem lenhajúak, kékszeműek mint Mikszáth tótjai, inkább barnák, karcsúak, szép termetűek... Hamar öregszenek az erőltetett munkától..."
|